Singer je centrálním bankéřem roku. Za oslabení koruny | E15.cz

Singer je centrálním bankéřem roku. Za oslabení koruny

Singer je centrálním bankéřem roku. Za oslabení koruny
Miroslav Singer
• 
ZDROJ: E15 Anna Vacková
3. ledna 2014 • 13:50
Guvernér ČNB Miroslav Singer získal titul evropského centrálního bankéře. Cenu pravidelně uděluje časopis The Banker. Ten oceňuje centrální bankéře, kteří dokázali obnovit hospodářskou stabilitu svých zemí. Časopis The Banker u Singera ocenil odvahu k prosazení intervencí, které v listopadu oslabily českou měnu.

Podle Singera je ocenění potvrzením toho, že kroky, které ČNB činí, jsou adekvátní reakcí na aktuální stav české ekonomiky.

V Česku byla přtiom ČNB za devizové intervence, které oslabily korunu a zdražily zboží z dovozu, kritizována veřejností a částí ekonomů i politiků včetně bývalého i současného prezidenta. Proto je pro Singera zisk ocenění velkým zadostiučiněním.

Cenu guvernérovi udělil měsíčník na základě rozhodnutí redakce a názorů odborné poroty. V ní byli vybraní ekonomové a bankéři. The Banker je druhým odborným zahraničním magazínem, který v poslední době Singera ocenil. V říjnu loňského roku získal titul Guvernér centrální banky ve střední a východní Evropě pro rok 2013 od časopisu Emerging Markets.

Časopis guvernéra ocenil především za oslabení silné koruny při slabém výkonu české ekonomiky, která je malá a silně proexportně orientovaná. Právě firmám zaměřeným na export má levnější koruna pomoci.

ČNB zahájila intervence 7. listopadu s cílem oslabit korunu. Za jediný den snížila kurz z přibližně 25,80 na 27 korun za euro. ČNB krok odůvodnila především hrozbou deflace.

Tuzemské hospodářství má letos po dvou letech obrátit směr a začít růst. Ač jeho tempem zřejmě předčí eurozónu, praktické důsledky pocítí jen vyvolení. Výkon ekonomiky totiž podle expertů nedokáže zásadnějším způsobem ovlivnit ani vysokou nezaměstnanost, ani příjmovou situaci v Česku.

Autor: nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!