Singer je centrálním bankéřem roku. Za oslabení koruny

Guvernér ČNB Miroslav Singer získal titul evropského centrálního bankéře. Cenu pravidelně uděluje časopis The Banker. Ten oceňuje centrální bankéře, kteří dokázali obnovit hospodářskou stabilitu svých zemí. Časopis The Banker u Singera ocenil odvahu k prosazení intervencí, které v listopadu oslabily českou měnu.

Miroslav Singer
3.1.2014 13:50   |  

Podle Singera je ocenění potvrzením toho, že kroky, které ČNB činí, jsou adekvátní reakcí na aktuální stav české ekonomiky.

V Česku byla přtiom ČNB za devizové intervence, které oslabily korunu a zdražily zboží z dovozu, kritizována veřejností a částí ekonomů i politiků včetně bývalého i současného prezidenta. Proto je pro Singera zisk ocenění velkým zadostiučiněním.

Anketa

Jaký efekt podle vás zatím mají devizové intervence ČNB na českou ekonomiku?

Jednoznačně pozitivní   4% Spíše pozitivní   10% Neutrální   2% Spíše negativní   5% Jednoznačně negativní   79%

V anketě hlasovalo 1402 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Cenu guvernérovi udělil měsíčník na základě rozhodnutí redakce a názorů odborné poroty. V ní byli vybraní ekonomové a bankéři. The Banker je druhým odborným zahraničním magazínem, který v poslední době Singera ocenil. V říjnu loňského roku získal titul Guvernér centrální banky ve střední a východní Evropě pro rok 2013 od časopisu Emerging Markets.

Časopis guvernéra ocenil především za oslabení silné koruny při slabém výkonu české ekonomiky, která je malá a silně proexportně orientovaná. Právě firmám zaměřeným na export má levnější koruna pomoci.

ČNB zahájila intervence 7. listopadu s cílem oslabit korunu. Za jediný den snížila kurz z přibližně 25,80 na 27 korun za euro. ČNB krok odůvodnila především hrozbou deflace.

Tuzemské hospodářství má letos po dvou letech obrátit směr a začít růst. Ač jeho tempem zřejmě předčí eurozónu, praktické důsledky pocítí jen vyvolení. Výkon ekonomiky totiž podle expertů nedokáže zásadnějším způsobem ovlivnit ani vysokou nezaměstnanost, ani příjmovou situaci v Česku.


O intervencích ČNB čtěte více:

Intervence centrální banky srazila výnosy českých dluhopisů

ČNB lepí intervencí díry v hospodaření

Intervence ČNB zabrala. Lidé skupují elektroniku

Autor: nos

Komentáře

Čtěte také

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě Fotogalerie

Hospodaření společnosti Luxury Brand Management podnikatelky Michaely Bakala, která v centru Prahy provozuje butiky s luxusním zbožím, skončilo loni ztrátou 153 milionů korun. V… více

Mobilní web