Singer: Pohyb sazeb ČNB je možný oběma směry | E15.cz

Singer: Pohyb sazeb ČNB je možný oběma směry

Singer: Pohyb sazeb ČNB je možný oběma směry
Miroslav Singer
• 
ZDROJ: ČTK/Michal Krumphanzl
18. října 2011 • 07:05
Ani snižování, ale překvapivě ani zvyšování úrokových sazeb České národní banky včera v rozhovoru pro E15 nevyloučil její guvernér Miroslav Singer. Další vývoj podle něj nelze vůbec předvídat kvůli nejisté situaci v eurozóně. „Nevím, jak se bude vyvíjet Evropa,“ řekl.

O tom, jak bude hlasovat na příštím jednání ČNB o sazbách na začátku listopadu, se Singer rozhodne až těsně před tímto zasedáním bankovní rady. Případné zvyšování sazeb by však podle dalších dostupných zdrojů přicházelo v úvahu v dlouhodobějším horizontu.

Evropa se podle Singera kvůli dosavadní neschopnosti řešit rozpočtové problémy „ocitá na hraně“. Země eurozóny se potýkají s hospodářskými potížemi, což by se mohlo nepříznivě odrazit i na českém exportu a ekonomice. To by znamenalo tlak na snižování tuzemských sazeb. Guvernér ale nevylučuje ani opačný vývoj: „Pozor, situace se může otočit i na druhou stranu,“ upozorňuje. Pokud Evropané posílí kapitál svých bank a ukáže se, že Německo je schopné zvyšovat svůj export do Asie, bylo by to příznivé i pro český vývoz do Německa a celou ekonomiku. Začala by klesat nezaměstnanost, ceny stoupat a ČNB by musela uvažovat o tom, jak čelit inflaci vyššími sazbami.

Singer: O přijetí eura v příštích několika letech nemá cenu uvažovat

Guvernér očekává, že Evropská centrální banka uvolní svou měnovou politiku, ale nemusí to být nutně formou snižování sazeb: „Prostě mohou posílat do ekonomiky další peníze nějakými bočními kanály.“ Rozhodování ECB je tedy dnes obtížně měřitelné. Dopad na rozhodování ČNB by ale byl stejně omezený. I proto, že podle Singera image eurozóny v očích investorů „šla dramaticky dolů“. Rozhodování ECB tak sice zůstává důležitým benchmarkem, ale méně významným než dříve.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: Jan Žižka
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!