Singer: Přijetí eura do pěti let není pravděpodobné

Možné, ale málo pravděpodobné je přijetí společné měny do roku 2017. Guvernér ČNB uvedl, že není důvod do eurozóny spěchat.

Miroslav Singer
7.5.2013 15:02   |  

Guvernér Miroslav Singer se nedomnívá, že by Česko přijalo euro do roku 2017. Technicky to sice podle něj možné je, ale volební cyklus v ČR tomu nenasvědčuje. Singer to dnes uvedl na Žofínském fóru.

Prezident Miloš Zeman zhruba v polovině dubna uvedl v rozhovoru pro německé regionální noviny Passauer Neue Presse, že by se Česko mohlo členem eurozóny stát během pěti let.

„Rozhodnutí záleží na politické debatě a nevidím v tuto chvíli jako důvod do eurozóny spěchat. Ale je to primárně politický problém,“ uvedl guvernér. Jelikož příští rok se budou konat volby do Poslanecké sněmovny, přihláška by podle Singera byla podána zřejmě v případě snahy o rychlé přijetí eura podána v roce 2015. Navíc zásadnější rozpočtová opatření vlády tvoří až ve třetím a čtvrtém roce svého vládnutí. „Ta mechanika volebního období mě tak vede spíše ke skepsi,“ dodal guvernér.


O centrální bance čtěte více:

ČNB rekordně snížila stavy a guvernér loni vydělal 3,7 milionu čistého

Miroslav Singer: Zemanovy změny v radě mi mohou být jedno


Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web