Singer si vede lépe než šéfka FED, říká časopis Global Finance

Guvernér České národní banky Miroslav Singer získal v letošním hodnocení centrálních bankéřů světa od časopisu Global Finance za uplynulý rok nejvyšší známku A. Oproti loňsku si tak o dva stupně polepšil, ve stejném průzkumu v roce 2014 byl totiž jeho rating B+. Global Finance tak Singera hodnotí lépe než třeba šéfku amerického FED Janet Yellenovou.

Guvernér České národní banky Miroslav Singer
26.8.2015 11:52   |  

Nejvyšší známku A získal z rozvinutých světových ekonomik už jen šéf Evropské centrální banky Mario Draghi a první bankéřka Izraele Karnit Flugová.

Časopis hodnotil známkou A rovněž guvernéry Indie, Malajsie, Paraquaye Peru, Filipín a Taiwanu. Nejhůře naopak dopadli centrální bankéři z Venezuely a Uzbekistánu, velmi špatné hodnocení na stupni C si odnesli i šéfové bank z Ázerbajdžánu, Ghany, Nigérie nebo Iráku.

„Globální ekonomiky se začínají zotavovat, a to i přes problémy, jako jsou sílící americký dolar nebo chystané ukončení americké politiky levných peněz. Adekvátnost měnových politik centrálních bank se přitom napříč zeměmi podstatně liší. Naše hodnocení bere rovněž v potaz, do jaké míry bankéři podléhají politickým tlakům,“ uvádí spoluautor analýzy Joseph Giarraputo.

V Evropě dopadly nejhůře hlavy centrálních bank v Turecku a na Ukrajině, v obou případech je časopis hodnotí známkou C. Global Finance hodnotí centrální bankéře od roku 1994 a letos dával známky guvernérům 75 vybraných zemí světa a eurozóny. Hodnotí je od A do F podle toho, jak se jim daří mít pod kontrolou inflaci, cíle ekonomického růstu, měnovou stabilitu a jak řídí úrokové sazby.


Čtěte také:

ČNB zasáhla proti silné koruně. Po necelých dvou letech využila intervence

Zemanovy argumenty pro přijetí eura ignorují realitu, tvrdí Singer

Miroslav Singer: Ekonomika je blíž svému potenciálu, ale je stále pod ním

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Americké clo na dovoz čínské oceli dosáhne až 450 procent

Americké clo na dovoz čínské oceli dosáhne až 450 procent

Spojené státy pokračují v boji proti dovozu levné ocele z Číny. Americké ministerstvo obchodu v noci na dnešek oznámilo, že uvalí finální antidumpingová a antisubvenční cla na… více

Komerční prezentace
Mobilní web