Singer: Úroky zůstanou na minimech déle, než se čekalo

8.7.2010 14:50   |  

Úrokové sazby v Česku pravděpodobně zůstanou na rekordních minimech delší dobu, než se původně předpokládalo. Agentuře Reuters to dnes řekl guvernér České národní banky Miroslav Singer. Dodal, že úsporná opatření v Evropě zřejmě nebudou mít příliš velký dopad na českou ekonomiku. Singer je guvernérem od začátku července, kdy vystřídal ve funkci Zdeňka Tůmu.

ČNB minulý měsíc ponechala základní úrokovou sazbu, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, na historickém minimu 0,75 procenta. Naposledy banka úrokové sazby snížila na počátku května. Finanční trhy podle agentury Reuters předpokládají, že sazby zůstanou beze změny minimálně do konce letošního roku.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení. V loňském roce kvůli krizi ovšem toto pravidlo příliš neplatilo a tržní sazby reagovaly na vývoj sazeb ČNB pouze v omezené míře.

Singer rovněž uvedl, že plány na snižování rozpočtových deficitů doma i v zahraničí začnou ovlivňovat ekonomiku až v příštím roce. Upozornil, že poptávku po zboží vyráběném v České republice, jako jsou automobily, ocel a elektronika, rozpočtové škrty obvykle výrazněji nenarušují, takže hospodářský růst by neměl být příliš zasažen.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Zeman: Česko by mělo navrhnout zrušení sankcí EU vůči Rusku

Zeman: Česko by mělo navrhnout zrušení sankcí EU vůči Rusku

Česká republika by se měla připojit k zemím, které navrhují zrušit sankce Evropské unie proti Rusku, řekl dnes prezident Miloš Zeman při zahájení výstavy Země živitelka v Českých… více

Mobilní web