Singer: Západ přestává být pro Asii vzorem

13.10.2010 12:19   |  

Evropská unie (EU) a Spojené státy (USA) přestávají být po světové hospodářské krizi pro asijské země vzorem. Ve středu to prohlásil na Pražském hradě guvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer po setkání s prezidentem Václavem Klausem.

Guvernér ČNB byl na Hradě poprvé od svého červnového jmenování. S prezidentem Klausem mluvil hlavně o zlepšující se světové ekonomice. „Hovořili jsme také o tom, že ty současné problémy světové ekonomiky jsou izolovány na Evropu a USA,“ uvedl.

Singer dále řekl, že staré členské země EU a USA vnímají své ekonomické problémy 'ne jako svoje problémy, ale jako něco, co je ve světě univerzální'. „To prostě není pravda. Asie už je z toho dávno venku, Indie roste, Čína roste. A oni se na nás teď dívají s velikým despektem,“ poznamenal šéf ČNB.
Osobně Singer odklon zbytku světa od Evropy a USA vnímá na nejrůznějších mezinárodních fórech nebo na Mezinárodním měnovém fondu (MMF).

„Já to prostě cítím, že pro ně přestáváme být věrohodným následování, a to vlastní zásluhou,“ sdělil. „Pro nás to teď neznamená nic konkrétního. My naštěstí jsme svým způsobem rychleji rostoucí část nejpomaleji rostoucí části světa,“ doplnil.

Singer také řekl, že s Klausem mluvil o změnách v rozhodování uvnitř EU. „Rozhodně nejsem příliš potěšen tím přesunem pravomocí do různých panevropských agentur, které ještě ani nevznikly,“ uvedl. Dodal, že se obává hlavně nevhodné regulace a rozhodnutí ovlivňujících český bankovní sektor.

Autor: mediafax

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web