Skandál se sazbou Libor se šíří, už v něm uvízla i banka Lloyds

Britská banka Lloyds se stala další finanční institucí zapletenou do skandálu s manipulováním londýnské mezibankovní úrokové sazby Libor. Newyorská pobočka americké centrální banky (Fed) totiž zveřejnila přepis e-mailové korespondence, která obviňuje Lloyds ze zapojení se do manipulování s úrokovou sazbou v polovině roku 2007.

Lloyds Bank
17.7.2012 7:14   |  

Série nově zveřejněných dokumentů také ukazuje, že guvernér Bank of England Mervyn King a americký ministr financí Tim Geithner diskutovali problém sestavování indexu Libor počátkem roku 2008, a rozhořčení americké strany z nedostatku kontroly Britské bankovní asociace nad klíčovou mezibankovní sazbou. Úroková sazba Libor totiž vzniká tak, že šestnáct významných bank londýnského trhu každý den posílá do asociace data o tom, za kolik si myslí, že si mohou na mezibankovním trhu půjčit. Geithner byl v té době prezidentem newyorského Fedu.

Deník New York Times o víkendu informoval, že americké ministerstvo spravedlnosti připravuje žaloby proti několika finančním institucím a jejich zaměstnancům za manipulování s úrokovými sazbami. Skandál opět narostl poté, co byl zveřejněn e-mail zaslaný zaměstnancem Barclays do newyorského Fedu 28. srpna 2007, který varoval, že úroková sazba Libor v dolarech vypadá příliš nízká.

Informátor poukázal na hlášení banky Lloyds, která uvedla, že by si na trhu mohla půjčit za 5,48 procenta na tři měsíce, a argumentoval, že za méně než 5,55 procenta nezískáte žádnou likviditu. Informátor tak naznačil, že i banka Lloyds záměrně asociaci hlásila podhodnocená čísla.


Čtěte také:

Banka Lloyds propustí dalších 15 tisíc zaměstnanců

Skandál Libor: manipulovaly se prý i ceny pohonných hmot

Bank of England o potížích se sazbami věděla od roku 2008


„Sami si dosaďte, proč hlásí nerealistické nízké sazby,“ dodal zaměstnanec banky Barclays. Banka Lloyds se odmítla k obviněním vyjádřit s tím, že nebude komentovat korespondenci makléřů konkurenčních bank.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Medikamenty jsou příliš levné, některé kvůli tomu mizí z trhu

Medikamenty jsou příliš levné, některé kvůli tomu mizí z trhu

Řadu let se v Česku daří držet veřejné náklady na léky na uzdě. Nejdříve díky systému úředního stanovování cen a úhrad podle těch nejnižších v Evropě, pak díky dohodám Všeobecné… více

Mobilní web