Skandálem zmítaná Barclays v pololetí zvýšila zisk

Britská banka Barclays vytvořila v prvním pololetí hrubý zisk 4,2 miliardy liber (asi 137,8 miliardy korun), což je meziroční nárůst o 13 procent. Výsledek sice překonal odhady analytiků, na bance ale zůstává stín pochybností kvůli skandálu s klíčovou mezibankovní sazbou Libor. Za skandál se banka omluvila a ztracenou důvěru chce získat zpět.

ilustrační foto
27.7.2012 10:11   |  

„Je nám líto těch záležitostí, které se objevily v minulých týdnech. My vnímáme, že jsme zklamali naše klienty i naše akcionáře,“ přiznal předseda správní rady Marcus Agius. „Věřím ale, že škody, které poznamenaly naši reputaci, můžeme v jejich očích i v očích našich akcionářů napravit a také to uděláme,“ dodal.

Agius také potvrdil, že banka nadále počítá s kapitálovou návratností ve výši 13 procent. Hodnota vyjadřuje, jak velkou procentní část akciového kapitálu tvoří zisk. Pololetní výsledek překonaly odhady analytiků, kteří v průměru počítali se ziskem 3,8 miliardy liber.


Čtěte také:

Za podvod zlatý padák: exmanažer Barclays si odnáší miliony liber

Skandál se sazbou Libor se šíří, už v něm uvízla i banka Lloyds


Banka nyní hledá nového ředitele i předsedu správní rady. Oba totiž na své funkce rezignovali právě po skandálu se sazbou Libor. Skandál vyplaval na povrch koncem června, kdy se ukázalo, že Barclays zaplatila rekordní pokutu 290 miliard liber (asi 9,5 miliardy korun), aby urovnala obvinění, že manipulovala sazbami. Proti bance se okamžitě zvedla vlna kritiky za její podnikovou kulturu a přístup k riziku.

Agius řekl, že Barclays má snahu obě pozice obsadit. Nenaznačil ale, kdy se tak může stát.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Americký viceprezident Joe Biden varoval Evropskou unií před výstavbou další větve plynovodu Nord Stream, přivádějící plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. "Vypadá to… více

Mobilní web