Skoro polovina Čechů nemá úspory, hůř jsou na tom jen Rumuni a Turci

Pokud dojde na úspory, Češi evropskými přeborníky rozhodně nejsou. Zjistila to studie ING, podle které patří podíl lidí v Česku bez peněz na horší časy k těm nejvyšším na starém kontinentu. Jedenačtyřicet Čechů ze sta prý pak dokonce žádné úspory nemá. Alespoň ty uložené na bankovních kontech.

Bankomat České spořitelny pro vklad i výběr hotovosti.
21.1.2015 15:49   |  

Výrazně riskantněji než Češi tak v Evropě hospodaří jen Rumuni a Turci, nejvíce naopak na zadní vrátka myslí Holanďané, nespoří pouhá pětina z nich.

Anketa

Máte v bance úspory?

Ano Ne Úspory mám raději doma

V anketě hlasovalo 748 čtenářů.

další ankety

Podle dat České národní banky (ČNB) držely domácnosti koncem listopadu loňského roku 1,9 bilionů korun, tedy o pět procent více než loni. Ze statistik vyplývá, že mezi lidmi klesá popularita termínovaných kont ve prospěch běžných účtů. Zatímco zůstatky na neomezeně dostupných kontech od loňska o 13 procent vzrostly, stavy termínových účtů se naopak o šest procent snížily.

Podle ING Češi loni ze svých kont spíše vybírali, než by šetřili. Zatímco pětině obyvatel se během loňska podařilo stav svého účtu navýšit, čtvrtina lidí naopak ze svých úspor čerpala.

V utrácení úspor ale patří naše země v rámci Evropy k těm opatrnějším, pořádně do svých rezerv loni totiž sáhli třeba Italové nebo Francouzi, takřka polovina domácností z těchto zemí totiž v závěru roku hlásila pokles úspor. Na rezervy naopak sáhlo jen 23 procent Britů a Poláků.

Rezerva na tři měsíce

Doba, po kterou by Češi dokázali ze svých úspor financovat provoz své domácnosti, klesá. Podle posledních údajů ING by domácí úspory vydržely zhruba na tříměsíční výdaje.

„Lidé se základním vzděláním nemají vytvořenu finanční rezervu ani na dva měsíce. Naopak nejlépe jsou na tom již tradičně vysokoškolsky vzdělaní, kteří mají finanční rezervu na čtyři měsíce. Z regionálního pohledu mají nejvíce naspořeno Pražané a Středočeši, a to na tři a půl měsíce, zatímco Moravané na tři a Češi (bez Prahy a středních Čech) na necelé tři měsíce,“ uvádí studie banky.


Čtěte také:

Češi si oblíbili platby pípnutím

Dluhy domácností pokračují v růstu, zvětšují se i úspory

České domácnosti bohatnou z postkomunistických zemí nejpomaleji

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web