Skupina bank při finančních transakcích v Itálii podváděla

Obří světové banky se při prodeji finančních derivátů městu Milán dopustily zvlášť závažného podvodu. Rozhodl tak italský soud. Jde o první případ svého druhu v Itálii, který bude zřejmě vodítkem pro stovky dalších místních vlád, které mají z podobných finančních transakcí obrovské ztráty. Banky musí zaplatit pokutu a část peněz vrátit.

 ilustrační foto
19.12.2012 16:21   |  

Soud podle agentury Reuters za viníka označil největší německou banku Deutsche Bank, největší švýcarskou banku UBS, americkou JP Morgan a rovněž německou Depfa Bank. Každá z nich musí zaplatit pokutu milion eur a vrátit 88 milionů eur. Deutsche Bank uvedla, že se necítí vinna a proti verdiktu podá odvolání. Devět manažerů poslal soud podmínečně do vězení v trvání od šesti do osmi měsíců.

Italské úřady čtveřici bank obvinily, že podvodným jednáním město připravily až o 100 milionů eur (asi 2,5 miliardy korun). Podvodu se podle soudního verdiktu dopustily při prodeji takzvaných úrokových swapů k dluhopisům, které město Milán vydalo v roce 2005.

Bankám hrozilo, že každá z nich bude muset zaplatit pokutu 1,5 milionu eur a vrátit 72 milionů. Obviněno bylo 13 lidí, z toho 11 zaměstnanců bank a dva bývalí zaměstnanci milánské radnice. Prokurátor Alfredo Robledo žádal pro devět bankéřů trest vězení v trvání až 12 měsíců, pro ostatní čtyři žádal zproštění obžaloby.


Také čtěte:

Banka UBS zaplatí 1,5 miliardy dolarů za podvodné chování

Deutsche Bank o podvodech věděla a podpořila je


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš, Chovanec a Němeček nechodí na interpelace. Zkrátí se debaty?

Babiš, Chovanec a Němeček nechodí na interpelace. Zkrátí se debaty?

Původní návrh ANO na pevné lhůty projednávání zákonů a zkrácení interpelací ve sněmovně podporuje stále více poslanců. Části opozice ale vadí Babišův přístup. více

Komerční prezentace
Mobilní web