Boj o Sazku přituhuje, ČSTV chce ale Pentu a Ulčáka

21.2.2011 19:43   |  

aktualizováno Český svaz tělesné výchovy chce podle Radiožurnálu pokračovat v jednání ve věci Sazky už jen se skupinou Penta a Martinem Ulčákem, přestože skupina KKCG Karla Komárka nabídla akcionářům zvýšení základního jmění o 2,8 miliardy korun a garanci výtěžku sportovním svazům ve výši 11 miliard během následujících patnácti let. Na oplátku by získala 67 procent akcií firmy, svazům by zůstal třetinový podíl. Komárek tak přebil podnikatele Radovana Vítka, který za 100 procent nabídl jednu miliardu korun.

Komárek je jedním z největších držitelů dluhopisů Sazky a nabídka má firmě pomoci vyhnout se insolvenci a následně úpadku. Menšinoví akcionáři Komárkův návrh vítají. „V současné situaci jde o nejlepší nabídku, kterou sportovní svazy dostaly,“ uvedl pro E15 úřadující starosta České obce sokolské Oldřich Lomecký.


Čtěte více: Vítek nabízí akcionářům Sazky miliardu korun za sto procent akcií


Rozhodující slovo bude mít většinový akcionář, kterým je Český svaz tělesné výchovy a sportu. Ten zatím stojí za společnou nabídkou investiční skupiny Penta a E-Investu podnikatele Martina Ulčáka, kteří uzavřeli se Sazkou a jejím generálním ředitelem Alešem Hušákem strategické partnerství. Sazka dnes zaplatila z peněz investorů jistinu dluhopisů ve výši 97 milionů korun, kterou měla původně uhradit již v lednu. Jednání partneři zatím neukončili.

Sazka nemá zákaz disponovat majetkem

„K definitivnímu uzavření může dojít v nejbližších dnech,“ říká mluvčí Penty Martin Danko. Zdržení zdůvodňuje tím, že Penta zkoumala, zda nemohou Komárek s Vítkem, kteří vlastní nadpoloviční hodnotu dluhopisů, prosadit jejich okamžité zesplatnění. „Podle naší analýzy k tomu může dojít s velmi malou pravděpodobností a jen v případě, pokud by držitelé dluhopisů prokázali, že Sazka porušila dluhopisovou dokumentaci,“ uvedl Danko. V případě, že k zesplatnění dojde, Penta ze Sazky vycouvá. Předtím ale dojde k právní bitvě, která se může táhnout měsíce.

Podle dohody poskytnou investoři tři miliardy, které mají odvrátit insolvenci výměnou za podíl na zisku. K tomu je potřeba změnit stanovy Sazky, což otevře dveře i přímému kapitálovému vstupu jakéhokoliv investora. S nabídkou přišel i realitní magnát Radovan Vítek, který nabízí miliardu za ovládnutí celé společnosti.

Sazce komplikuje život rozhodnutí soudu, který dosadil do firmy předběžného správce. Ten má prozkoumat účetnictví firmy a zjistit skutečnou hodnotu jejího majetku. Soud na druhou stranu nezakázal firmě disponovat vlastním majetkem.


Čtěte více: Soud určil Sazce předběžného správce pro insolvenční řízení


Autor: pes, čtk

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web