Skupině J&T klesl zisk, navíc jí společně s EPH hrozí pokuta od Evropské komise

20.12.2010 11:13   |  

Skupina J&T hospodařila za devět měsíců letošního roku s čistým ziskem 73,4 milionu eur (1,852 miliardy korun), což představuje meziroční pokles o 10,3 procenta. Dnes navíc Evropská komise (EK) oznámila, že společnosti Energetický průmyslový holding (EPH) a J&T Investment Advisors bránily koncem listopadu 2009 kontrole inspektorů komise, za což jim hrozí, že přijdou až o jedno procento ze svého celosvětového obratu ve formě pokuty.

Vlastní kapitál skupiny J&T meziročně vzrostl o 17 procent na 752 milionů eur (18,8 miliardy korun) a konsolidovaný majetek přesáhl hodnotu 4,9 miliardy eur. Hodnota aktiv od začátku roku vzrostla o půl miliardy na 4,9 miliardy eur (123,6 miliardy korun).

V porovnání s výsledkem za první pololetí letošního roku zisk skupiny vzrostl o 60 procent. „Vedle stabilního vývoje čistého úrokového výnosu, který dosáhl hodnoty 27,5 milionu eur, byla skupina úspěšná též v posilování příjmů z poplatků a provizí. Ty dosáhly za tři čtvrtletí hodnoty 14,3 milionu eur, což představuje 125 procentní nárůst oproti prvnímu pololetí letošního roku,“ uvedl finanční ředitel a člen představenstva J&T Finance Group Miloš Badida.

Hodnota volných finančních prostředků překonala hranici 700 milionů eur (17,66 miliardy korun). Objem poskytnutých úvěrů ke konci třetího čtvrtletí dosáhl úrovně 2,3 miliardy eur (58 miliard korun), což představuje nárůst 411 milionů eur od začátku roku 2010.

„Pozitivní vývoj na straně poskytnutých úvěrů byl doprovázen růstem přijatých vkladů na 2,7 miliardy eur (68,13 miliardy korun). Závazky Skupiny J&T k 30. září dosáhly hodnoty 4,2 miliardy eur (skoro 106 miliard korun) a od začátku roku tak vzrostly o 10,6 procenta, zejména díky nárůstu vkladů,“ uvedla firma.

Skupina J&T se zaměřuje na poskytování komplexních služeb spojených s privátním bankovnictvím, správou majetku privátních klientů a institucí, investičním bankovnictvím a projektovým financováním. Své služby rozvíjí především na trzích České a Slovenské republiky, ale je přítomna i na trzích Švýcarska, Ruské federace a v Karibské oblasti. Mezi podstatné účasti společnosti patří čtyři banky, J&T Banka, J&T Bank (Switzerland), J&T Bank ZAO a J&T Bank and Trust Inc. Skupinu J&T založili v 90. letech podnikatelé Ivan Jakabovič a Patrik Tkáč.

Bránění kontrole může české firmy příjít draho

Evropská komise (EK) dnes oznámila, že společnosti J&T a Energetický průmyslový holding bránily kontrole inspektorů v rámci antimonopolního šetření. Kontrola probíhala ve dnech 24. až 26. listopadu 2009 v Praze. Vyplývá to z předběžného šetření EK.

„Maření kontroly by znamenalo, že dané společnosti porušily své povinnosti spolupracovat s pracovníky komise během kontrol a předložit veškeré dokumenty týkající se šetření,“ uvedla EK. Během kontroly ve společnostech Energetický a průmyslový holding a J&T Investment Advisors došlo podle EK k řadě incidentů týkajících se správy účtů elektronické pošty a přístupu k elektronickým záznamům.

„Pracovníci těchto podniků konkrétně nezablokovali účet elektronické pošty, neotevřeli zabezpečené e-maily a přesměrovali příchozí e-maily,“ dodala EK.

V případě, že evropská exekutiva získá dodatečné důkazy, že došlo k protiprávnímu jednání, hrozí firmám, že přijdou až o jedno procento ze svého celosvětového obratu formou pokuty.

Autor: čtk, mediafax

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web