Slabé výnosy z úvěrů připravily o část zisku Erste i Českou spořitelnu

Rakouské Erste Group Bank, která ovládá Českou spořitelnu, se ve 3. čtvrtletí nedařilo. Firmě klesl zisk i výnosy z úvěrů. Lepší loňský výsledek ovšem vylepšily jednorázové vlivy, upozorňuje banka. Pohoršila si také Česká spořitelna.

ilustrační foto
30.10.2013 8:26   |  

Čistý zisk meziročně klesl na 430,3 milionu eur (zhruba 10,8 miliardy korun) z 597,3 milionu eur (asi 14 miliard korun). Předseda představenstva Erste Group Bank Andreas Treichl uvedl, že společnost zisku dosáhla navzdory četným jednorázovým efektům v podobě bankovních daní, nákladů v souvislosti s odchodem z Ukrajiny a odpisů firemní hodnoty.

„Celkový objem úvěrů se sice od počátku roku snížil, zároveň se však objevily první povzbudivé náznaky změny trendu. V Rakousku a v České republice byl zaznamenán růst úvěrů podpořený pozitivním hospodářským vývojem. Za zmínku stojí i skutečnost, že ukazatel nebonitních úvěrů vztažený na klientské úvěry klesl poprvé od počátku finanční krize v roce 2008 na 9,6 procenta,“ upozornil.

Čistý úrokový výnos klesl na 3,65 miliardy eur z loňských 3,96 miliardy eur. Důvodem byla zejména slabší poptávka po úvěrech a nízká úroveň tržních úroků. Vyšší příjmy z obchodu s cennými papíry vedly ve srovnání s rokem 2012 k nárůstu čistých příjmů z poplatků a provizí z 1,28 miliardy eur na 1,34 miliardy eur a čistého zisku z obchodních operací ze 191,4 milionu eur na 241 milionů eur.

Provozní výnos se meziročně snížil o 3,8 procenta na 5,23 miliardy eur. Rizikové náklady klesly o 14 procent na 1,26 miliardy eur.

Výnosy klesají i České spořitelně

Dceřiná Česká spořitelna za tři čtvrtletí meziročně snížila konsolidovaný čistý zisk o 2,6 procenta na 11,48 miliardy korun. Provozní zisk klesl o 6,8 procenta na 18,16 miliardy korun.

Spořitelna uvedla, že výsledky ke konci září jsou ovlivněny zejména poklesem čistého úrokového výnosu, snížením výnosů z finančních aktiv, zvýšením zisků z obchodních operací a pozitivním dopadem vyplývajícím z pokračujícího poklesu provozních nákladů.


Čtěte také:

Vedení Erste vydělalo na akciích své banky

Tuzemská LBBW prý míří do rukou České spořitelny. Za 1,3 miliardy

Erste Group klesl v pololetí čistý zisk o třetinu, České spořitelně o procento

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Britové založí úřad pro brexit, Cameron nevidí důvod ke skotskému referendu

Britové založí úřad pro brexit, Cameron nevidí důvod ke skotskému referendu aktualizováno

Britský premiér David Cameron považuje aktivaci článku 50 unijní smlouvy, který řeší vystoupení z Evropské unie, za suverénní rozhodnutí Británie, ke kterému nemůže EU zemi nutit.… více

Komerční prezentace
Mobilní web