Slabý jüan bere byznys přespolním kasinům

Hazardní byznys na Macau dostal další ránu. Slábnoucí čínská měna dusí oblíbenou hráčskou turistiku do sousedních zemí, z nichž právě někdejší portugalská država hraje hlavní roli. Od okamžiku uvolnění jüanu čínskou centrální bankou tak tři hlavní provozovatelé kasin v Macau v čele s Galaxy Entertainment přišli o deset procent své burzovní hodnoty, což v přepočtu odpovídá částce na prahu stovky miliard korun.

 čínská měna Jüan
18.8.2015 7:34   |  

Čínská centrální banka před týdnem kvůli nepříznivému vývoji ekonomiky ve dvou krocích srazila jüan proti dolaru o více než tři procenta. Měny oblíbených hráčských destinací, jako jsou macajská pataca nebo hongkongský dolar, jsou přitom navázané na hodnotu americké měny. Milovníkům hazardu se tak sázky prodražují. „Čínským hráčům, kteří mají u tamních kasin otevřený dluh, podstatně vzrostou náklady splácení, a svůj koníček tak mohou omezit,“ uvádí analýza japonské investiční banky Daiwa. „Není nepředstavitelné, že by sázky čínských VIP kvůli tomu klesly třeba o pětinu,“ dodávají analytici Daiwa.

Podle bankéřů klesne nejen výše sázek, ale i počet čínských turistů, kteří budou jednoduše méně cestovat. „V případě dalšího oslabení jüanu by zřejmě Číňané nahradili zahraniční turistiku vnitrostátní,“ uvádí analýza Deutsche Bank věnovaná dopadům kurzu měny na čínský zahraniční obchod.

Herní centra v Hongkongu a Macau mají za sebou i bez nynějšího dění krvavý rok. Puristická kampaň čínského prezidenta Si Ťin-pchinga proti stranickým korupčníkům se vedle poklesu prodaného alkoholu odráží i v propadu peněz věnovaných lidmi na hazard. Macajským kasinům oproti loňsku propadly tržby o polovinu, obdobný vývoj potkal i jejich akcie obchodované na tamních burzách. Investorské sázky na samotný hazardní byznys tak letos patřily mezi nejhorší spekulace na burze.


Čtěte také:

Čínský jüan zastavil pokles, za celý týden ale ztratil tři procenta

Lukáš Kovanda: Peking míří do války

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Indický premiér Nárendra Módí obvinil v sobotu sousední Pákistán z vývozu terorismu a slíbil, že povede ve světě kampaň za jeho izolaci. Módí ve vystoupení na setkání s… více

Mobilní web