Slováci začnou vyplácet dávky na kartu

25.1.2011 9:46   |  

Slovensko začne v létě testovat vyplácení sociálních dávek formou takzvaných e-pay karet. Ministerstvo práce a sociálních věcí hodlá v první fázi svůj záměr vyzkoušet v pěti obcích, zatím se dotkne několika stovek příjemců dávek v hmotné nouzi.

Pokud se záměr ověří, chce vláda v budoucích letech tímto způsobem přidělovat všechny státní přídavky a příspěvky, dokonce i penze.

Ministerstvo plánuje, že na konci února vyhlásí na projekt veřejnou soutěž. „Tendr bude mezinárodní, očekáváme, že se ho zúčastní i subjekty ze zahraničí, půjde o otevřenou soutěž,“ upozornil včera novináře zástupce úřadu Jaroslav Lexa. Cílem záměru je zefektivnit vyplácení dávek, ale také omezit lichvu a neplatičství a snaha zlepšit schopnost sociálně slabých hospodařit s financemi. „Víme, že lichvu nezrušíme, ale dokážeme postavit bariéry k tomu, aby se lichvářům dařilo tak, jak se jim doteď dařilo,“ míní státní tajemnice rezortu Lucia Nicholsonová.

Část příjemců dávek bude mít nastavené denní limity. Někteří budou moci měsíční příspěvek čerpat podle vlastního uvážení. Pokud se však ukáže, že s ním neumí hospodařit, dopadnou omezení i na ně. V první fázi nechce ministerstvo určovat druhy zboží, které bude možné na kartu pořídit. Argumentuje tím, že si příjemci dávek cestu k alkoholu a cigaretám stejně najdou. V případě jejich častého nákupu budou ale moci úřady zasáhnout.

Na Slovensku se dávky v hmotné nouzi vyplácejí asi 180 tisícům osob, s jejich rodinami z nich žije 360 tisíc lidí.

Autor: Pavla Palaščáková

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web