Slováci zrušili Finportal v Česku. Ze spolupracovníků se stali rivalové

Nejstarší broker pool finportal.cz v Česku skončil. Svým poradcům přestal vyplácet provize na začátku dubna a teď je v likvidaci. Důvody jsou nejasné, z lukrativnějšího českého trhu odchází původem slovenská akciová společnost prý kvůli nespokojenosti s výsledky. Bývalý předseda české dozorčí rady hned založil konkurenční společnost.

ilustrační foto
30.4.2014 15:28   |  

Společnost Finportal se v Česku stejně jak na Slovensku zabývala finančním poradenstvím přes internet. Firma zabezpečovala servis finančních služeb a vzdělávání na dálku. Broker pool také investoval peníze klientů do různých fondů. Zřejmě neúspěšně. Končí totiž v likvidaci.

„Na základě rozhodnutí jediného akcionáře při výkonu valné hromady společnosti bylo dne 31. 3. 2014 rozhodnuto o zrušení společnosti s následnou likvidací, s účinností ke dni 1. 4. 2014,“ píše se v českém Obchodním rejstříku.

Slovenská společnost Finportal, a.s. však na domácím trhu pokračuje v činnosti. „Obecně je slovenský trh méně obsazený makléřskými společnostmi, a proto je tam větší prostor prosadit se,“ říká Petr Plocek, mluvčí UniCredit Bank.

Důvodem zrušení české dceřiné společnosti jsou neuspokojivé hospodářské výsledky. „Původní obchodní záměry a cíle se nepodařilo naplnit dle očekávání jednoho z akcionářů, kterým je akciová společnost Finportal Slovensko. Proto jsme se rozhodli z daného obchodního modelu vystoupit a neumožnit ani používání loga Finportal,“ řekl Rudolf Adam, předseda představenstva slovenského Finportalu.

Jak informoval portál investujeme.sk, aktivity v České republice převezme po zlikvidované společnosti firma Chytrýhonza.cz a její dceřiná společnost Bonnet.

Změny ve vedení

V březnu 2014 prošla obměnou celá společnost. Z vedení odešel předseda představenstva českého Finportalu Alexander Sütö. Vyměnila se ovšem prakticky celá dozorčí rada.

Podle odborníků nemusí jít o nespokojenost Finportalu jen s českými výsledky. V nelehké situaci je celý sektor finančního zprostředkování. „Obecně si myslím, že toto odvětví není příliš perspektivní pro nové firmy. Objemy na akciovém trhu stagnují, nebo rovnou klesají, a není zde perspektiva, že by se v dohledné době vrátily na předkrizovou úroveň,“ říká Václav Franče, analytik Raiffeisenbank.

Na hraně zákonů

Bývalý předseda dozorčí rady Alexander Sütö ale navzdory špatným výhledům z byznysu neodchází. Založil vlastní firmu moreDone. Ta se bude věnovat stejné činnosti jako Finportal.

Trh broker poolů se rozrostl zejména v posledních třech letech. Vysoká konkurence na finančně zprostředkovatelském trhu donucuje společnosti nabírat i finanční zprostředkovatele, kteří pracují na hraně zákona. Ti mohou společnostem přinést i velké ztráty.


Čtěte více:

Nenechte se napálit

Renomia: rodina Nepalových žije pojišťovnictvím jedenadvacet let

Nový občanský zákoník: Poradce bude odpovědný za svá doporučení

Autor: Tomáš Lemešani

Komentáře

Čtěte také

Turecko rozpustí prezidentskou stráž, puče se účastnila desetina členů

Turecko rozpustí prezidentskou stráž, puče se účastnila desetina členů

Turecko po zmařeném puči rozpustí prezidentskou stráž. Oznámil to turecký premiér Binali Yildirim, uvedl v noci na dnešek portál BBC. V souvislosti s pokusem o převrat úřady… více

Mobilní web