Slovenská Arca Capital míří na český trh. Chce koupit banku

Slovenská skupina Arca Capital plánuje vstoupit na český finanční trh. Majoritní vlastník firmy Pavol Krúpa uvedl, že jedná s jednou českou finanční institucí. V Česku také hodlá investovat do obnovitelných zdrojů energie.

Omamný cinkot investorských milionů
18.11.2013 10:18   |  

„Komunikujeme s bankovním domem, pokud ho tak mohou nazvat, v České republice,“ řekl Krúpa slovenskému listu Hospodárske noviny. Detaily neuvedl s odůvodněním, že na případnou změnu vlastníka citlivě reagují klienti banky. „Dohoda musí být nejdříve podepsána a musí být připravena komunikační strategie,“ dodal.

Podle deníku by Arca Capital mohla usilovat o některou z družstevních záložen nebo o menší banku. Na prodej je například česká pobočka německého finančního ústavu LBBW, o kterou se podle dřívějších informací zajímají vlastník koncernu Agrofert Andrej Babiš, Česká spořitelna a rusko-lotyšská Expobank.

Podle Krúpy je český trh z hlediska investic perspektivnější než slovenský, a to nejen v oblasti bankovnictví. Jeho skupina má zájem také o koupi banky na Ukrajině.

Arca Capital rovněž plánuje spolu s partnery z Číny postavit v Rumunsku větrné elektrárny za více než 150 milionů eur, zhruba čtyři miliardy korun. Krúpa uvedl, že v Česku založil fond na investice do projektů obnovitelných zdrojů, jehož kapitál hodlá v příštím roce navýšit na 75 až 100 milionů eur z nynějších 21 milionů eur.

Peníze má fond použít na investice ve střední a východní Evropě. V Česku hodlá Arca Capital podle Krúpy podnikat v oblasti fotovoltaiky v případě, že nová vláda nezmění dříve schválené snížení solární daně, jejíž sazba má od příštího roku klesnout na deset z nynějších 26 procent.


Čtěte také:

Fenič hledá náhradu za Krúpu

Arca Capital míří na internet

Spartánský byznysmen


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web