Slovenská Volksbank se může stát obětí státní pomoci

17.12.2010 9:58   |  

Jen krátce poté, kdy bankovní skupina Dexia prodala svoji slovenskou dceru finanční skupině Penta, bude na Slovensku pravděpodobně na prodej i další banka. Už několik týdnů se diskutuje o Volksbank. Naznačuje to rozhodnutí skupiny Volksbank International, která 7. prosince oficiálně oznámila, že zvažuje prodej svého 51procentního podílu. Skupina je hlavním akcionářem slovenské Volksbank.

Důvodem prodeje je nutnost splatit státní pomoc rakouské vládě. V příštím roce by společnost měla vrátit první část z celkových 700 milionů eur. Podle analytika X-Trade Brokers Kamila Borose banka v posledních třech čtvrtletích nevygenerovala takový zisk, který by stačil na vyplacení státní pomoci. „Bez strategického partnera je tak odprodej aktiv pro společnost nejlogičtější možností,“ uvedl.

„Akcionář zvažuje všechny možnosti, jak naložit s celou svou sítí,“ odkazuje mluvčí slovenské Volksbank Jana Lukáčová. Osud banky je tak nejistý. Kdyby však došlo k jejímu prodeji, možná by opět chtěla zabojovat skupina Penta. „Nevylučujeme zájem i o další banky na slovenském trhu, pokud předpokládáme, že v segmentu středně velkých bank dojde ke konsolidaci. Nebudeme se však dopředu vyjadřovat k žádným konkrétním bankám,“ konstatoval mluvčí společnosti Martin Danko.

Možnosti skupiny Volksbank jsou podle analytiků vzhledem ke značné potřebě získávání kapitálu omezené na dvě možnosti. Skupina se může rozhodnout pro novou emisi akcií nebo odprodej některé ze svých divizí. „Volksbank pravděpodobně zvolí oba tyto způsoby,“ myslí si analytik TRIM Broker Ján Beňák.
Jak dodává Beňák, poslední informace naznačují, že proces přehodnocování prodeje divizí bude trvat několik měsíců. Podle Borose není takovýto postup bank - prodej některých jejich dcer, neobvyklý. „Odprodej aktiv ve snaze splatit státní pomoc není žádnou raritou, tímto způsobem postupovala například americká AIG nebo holandská ING. Nahlas se v současnosti hovoří i o prodeji dceřiných společností irských bank,“ vysvětluje analytik.

Bratislava

Autor: Edita Muchová

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web