Slovenský antimonopolní úřad podezírá banky z uzavření kartelu

Komerční banky na Slovensku čelí obvinění z uzavření kartelu. Tamní antimonopolní úřad potvrdil, že minulý týden provedl neohlášené inspekce v prostorách bank.

 Slovensko
22.10.2013 15:04   |  

Podezření slovenského antimonopolního úřadu se mají týkat možného porušení národního i evropského soutěžního práva, další podrobnosti ale úřad vzhledem k probíhajícímu přešetřování odmítl poskytnout.

„Důvodem inspekcí bylo odůvodněné podezření úřadu, že mezi určitými subjekty bankovního sektoru dochází ke komunikaci, výsledkem níž může být dohoda o společném postupu při stanovování poplatků,“ uvedla mluvčí úřadu Alena Sedláková s tím, že inspekce neznamená, že by dotčené subjekty porušily soutěžní pravidla.

Podle informací slovenského portálu etrend.sk navštívili inspektoři také Slovenskou bankovní asociaci, která zastupuje zájmy bank. Podle slov její mluvčí k porušení zákonů nedošlo. „Jsme přesvědčeni, že na půdě asociace nedošlo k žádné dohodě, která by byla v rozporu s právními předpisy,“ komentovala situaci pro server etrend.sk mluvčí asociace, Monika Klobušická.

Známý případ, kdy antimonopolní úřad odhalil kartelovou dohodu na Slovensku, nastal v roce 2009 u společnosti Akcenta. Jedny z největších bank, Slovenská spořitelna, ČSOB a VÚB Banka, uzavřeli dohodu, kdy se společným postupem snažili vytlačit konkurenční Akcentu CZ z trhu a získat její klienty. Slovenský Nejvyšší soud v letošním květnu potvrdil pro banky pokuty ve výši v přepočtu více než 77 milionů korun.


O Slovensku čtěte více

Účetní trik. Slovensko vybere od svých firem mimořádnou dividendu

Investoři věří Slovensku. Země je stabilnější

Slovensko chce dostat do práce dlouhodobě nezaměstnané


Autor: bre

Komentáře

Čtěte také

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Do Česka minulý týden přijela skupina osmi uprchlíků, které země musí přijmout z Řecka či Itálie na základě přerozdělovacích kvót schválených EU. Skupina běženců prošla… více

Mobilní web