Slovenský regulátor brzdí hypoteční optimismus

Národní banka začíná tlačit na finanční domy. Varuje před benevolentním poskytováním hypoték. Objem i počet hypoték letos výrazně roste. „Růst úvěrů nevnímáme negativně,“ říká výkonný ředitel útvaru dohledu nad finančním trhem centrální banky Vladimír Dvořáček. Národní banka se chce ale ujistit o zdraví růstu, a tak finančním domům doporučuje důkladné prověrky klientů.

 Byty
17.10.2014 7:50   |  

Banky by měly začít prověřovat klientovu schopnost splácet při předpokladu růstu úrokových sazeb o dva procentní body. Nyní jsou průměrné sazby rekordně nízké. „Blížíme se k tříprocentní průměrné sazbě,“ popisuje situaci na trhu výkonný manažer Partners Group Branislav Kachnič. Jedním z dalších důležitých doporučení je zkrátit dlouhé období splatnosti, maximálně by mělo být třicetileté.

Snížit by se měly i počty hypoték poskytovaných na 90 až 100 procent hodnoty nemovitosti. Měly by tvořit maximálně čtvrtinu nových úvěrů. „Doporučení budeme respektovat,“ konstatuje mluvčí Tatra banky Marína Smolková. Kachnič dodává, že mnohá z opatření by měla být součástí strategie bank, i kdyby to znamenalo úbytek poskytnutých úvěrů.

Zájem o úvěry ještě poroste

Navzdory přísnějším opatřením odborníci nadále očekávají rostoucí zájem o úvěry. „Zvyšování konkurenčního boje mezi bankami by mělo zároveň zvýšit tlak na pokles úrokových sazeb. Ten však očekáváme už mírnější než v uplynulém období,“ vysvětluje šéf webu Finanční hitparáda Tomáš Legerský. Dodává, že v mnohých případech se konkurence projevuje v doplňkových benefitech pro klienty jako možnost zrychleného splácení.

Podle údajů centrální banky v prvním pololetí rostly všechny úvěry pro domácnosti. Spotřební úvěry přidaly 16,2 procenta, hypoteční úvěry pak 12,8 procenta.


Čtěte také:

Slovenské preiméry: Vítězství hypotékaře a vznik sdružení na ochranu klientů bank

Češi mají v oblibě delší fixaci, nejnižší úvěry mají Maďaři

Autor: Edita Muchová

Komentáře

Čtěte také

EU odmítá jednat separátně se Skotskem kvůli brexitu

EU odmítá jednat separátně se Skotskem kvůli brexitu

Lídři Evropské unie jednoznačně odmítli jednat separátně se Skotskem, jehož premiérka Nicola Sturgeonová dnes navštívila Brusel, aby se pokusila zachránit vazby s unií i po… více

Komerční prezentace
Mobilní web