Slovenským bankám se letos daří, o 16 procent navýšily zisk

Za první tři čtvrtletí roku bankovní sektor na Slovensku zvýšil zisk a dosáhl nejlepšího hospodářského výsledku od roku 2011. Peněžní ústavy na Slovensku vykázaly od ledna do konce září čistý zisk 527 milionů eur (14,3 miliardy korun). Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku to představuje nárůst o 16,5 procenta.

ilustrační foto
30.10.2015 14:39   |  

Slovenská bankovní asociace, která sdružuje komerční bankovní domy v zemi, uvedla, že hospodaření sektoru ovlivnil vyšší objem poskytnutých úvěrů, snížení zvláštního bankovního odvodu a nižší tvorba opravných položek.

Hlavní zdroj příjmů bank, čistý úrokový výnos, klesl v době nízkých úrokových sazeb o 1,6 procenta na 1,4 miliardy eur. Naopak, na poplatcích banky vydělaly o 8,6 procenta více než loni, čistý výnos z poplatků stoupl ve sledovaném období na 396 milionů eur.

Celkový objem bankovních úvěrů se zvýšil o 8,8 procenta na 42,37 miliardy eur, a to hlavně díky vyššímu zájmu obyvatelstva o půjčky. Vklady klientů bank vzrostly o více než osm procent na 49,45 miliardy eur.

Největší peněžní ústavy na Slovensku patří zahraničním bankovním skupinám. Ty do slovenského bankovního sektoru vstoupily poté, co země peněžní ústavy v minulosti ozdravila a nabídla investorům.


Čtěte také:

Slovenská Poštovní banka poslala úvěry na Kypr

Kolem slovenské divize Sberbank krouží Penta a ČSOB

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web