Slovinsko připravuje privatizaci svých státních bank

Slovinsko postupně prodá většinu svých státních bank, uvedl státní tajemník ministerstva financí Metod Dragonja. Slovinské banky se v roce 2013 dostaly do problémů kvůli vysokému objemu špatných úvěrů. Vláda do nich musela "nalít" více než tři miliardy eur (82,3 miliardy korun) a země se jen těsně vyhnula potřebě požádat o záchranný úvěr.

 Euro (ilustrační foto)
18.2.2015 18:21   |  

„Kromě banky SID Banka, která má zvláštní úlohu, budou banky privatizovány celé, je zde šance, že vláda zůstane minoritním akcionářem NLB (Nova Ljubljanska Banka),“ prohlásil Dragonja.

SID Banka je státní exportní a rozvojová banka. Je pověřena financováním vývozu a malých a středně velkých podniků. NLB je největší bankou ve Slovinsku a je plně ve vlastnictví státu.

Stát kontroluje většinu bankovního sektoru

Od vyhlášení nezávislosti v roce 1991 se Slovinsko zdráhá prodat své velké banky. Stát tak kontroluje více než polovinu bankovního sektoru v zemi.

Vláda doufá, že v příštích týdnech prodá druhou největší banku Nova KBM (NKBM). Proces prodeje byl zpožděn kvůli stížnostem malých akcionářů a majitelů podřízených dluhopisů, kterým se nelíbí, že banka snížila akciový kapitál a zrušila podřízené dluhopisy v prosinci 2013, kdy ji zachraňoval stát.

Mezinárodní měnový fond vyzval loni v prosinci Slovinsko, aby prodalo všechny státní banky. Privatizaci finančních ústavů doporučila zemi se dvěma miliony obyvatel také Evropská komise, napsala agentura Reuters.


Čtěte také:

Slovinsko krachuje. Lidé nechápou, co se stalo špatně

Slovinsko zachraňuje bankovní systém. Zavře dvě menší banky

Slovinsko má problém. Navrhlo eurokomisařku proti vůli Bruselu i vlády

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Trump shání lidi do volebního štábu, hlásí se ale málokdo

Trump shání lidi do volebního štábu, hlásí se ale málokdo aktualizováno

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump se rozhodl sestavit profesionální volební štáb, který by nahradil jeho skromný tým poradců z primárních voleb. Newyorský miliardář… více

Komerční prezentace
Mobilní web