Slovinsko zachraňuje bankovní systém. Zavře dvě menší banky

Slovinsko zlikviduje dvě malé banky, Factor Banka a Probanka, aby zajistilo finanční stabilitu bankovnímu systému. Oznámil to guvernér centrální banky Boštjan Jazbec. O Slovinsku se již dlouhou dobu spekuluje jako o kandidátovi na zahraniční finanční pomoc kvůli jeho problémovému bankovnímu sektoru.

Lublaň - hlavní město Slovinska
7.9.2013 13:59   |  

Majitelé účtů u obou sloviských bank, které čeká likvidace, o své vklady nepřijdou, protože stát garantuje veškeré úspory v obou bankách. V případě Probanky stát garantuje 490 milionů eur (12,6 miliardy korun) a u banky Factor 540 milionů eur (13,9 miliardy korun). Obě banky jsou soukromé a patří mezi nejmenší banky v zemi.

„Další činnost obou bank by mohla výrazně omezit finanční stabilitu slovinského bankovního systému,“ prohlásil Jazbec na tiskové konferenci. Dodal, že centrální banka i vláda se snaží zabránit vzniku podobné situace jako na Kypru. Podle ministra financí Uroše Čufera likvidaci bank schválila Evropská komise. Slovinské banky trápí špatné úvěry v objemu 7,5 miliardy eur (193,5 miliardy korun). To odpovídá zhruba 21,5 procenta hrubého domácího produktu.

Slovinská ekonomika byla v roce 2007 nejrychleji rostoucím členem eurozóny. Kvůli vysoké závislosti na vývozu však na zemi měla těžký dopad globální krize a země je nyní v recesi. Slovinská vláda minulý měsíc uvedla, že vyvede z domácích bank špatné úvěry a poskytne jim nový kapitál po dokončení jejích zátěžových testů. Zátěžové testy se týkají deseti bank a výsledky se očekávají do konce roku. Tři největší banky v minulých měsících uváděly, že budou potřebovat už pro letošní rok celkem jednu miliardu eur. Tři největší banky v zemi NLB, Nova KBM a Abanka Vipa drží velkou část špatných úvěrů.


Také čtěte:

Slovinsko se zbavuje státního majetku, prodává řetězec Mercator

Stop deficitním rozpočtům. Slovinsko mění ústavu

Boj a záchranu: Slovinsko prý chce prodat největšího operátora a banku


Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

Čeští vojáci dostanou nové průzkumné drony

Čeští vojáci dostanou nové průzkumné drony

Za 12 kusů bezpilotních průzkumných prostředků plánuje ministerstvo obrany zaplatit asi 51 milionů korun bez DPH. Současné drony, které čeští vojáci využívají, jsou podle úřadu na… více

Komerční prezentace
Mobilní web