Šmejc má do května zvýšit nabídku na řeckou loterii

Řecká agentura pro privatizaci prodloužila řecko-české skupině Emma Delta termín pro to, aby zvýšila svou nabídku na koupi podílu v řeckém sázkovém monopolu OPAP. Původní termín měl vypršet dnes, Atény jej ale posunuly na 1. května.

 Jiří Šmejc
25.4.2013 11:36   |  

Skupina, v níž figuruje český investor Jiří Šmejc, údajně za třetinový podíl nabídla 622 milionů eur (16,1 miliardy korun), Atény ale požadují nejméně 650 milionů eur. „Emma Delta požádala o dobu na rozmyšlenou a dostala čas do středy 1. května,“ řekl informovaný zdroj, který si nepřál být jmenován.

Emma Delta zůstala jediným zájemcem o koupi 33 procent akcií a práva na řízení nejziskovější řecké firmy poté, co byla ze soutěže vyřazena konkurenční nabídka amerického fondu. Řecká agentura pro privatizaci (HRADF) ale Šmejcovu skupinu požádala, aby svou nabídku zvýšila na nejméně 650 milionů eur, sdělil Reuters jeden z nejmenovaných činitelů.

Konsorcium Emma Delta tvoří vedle Šmejce řecký dopravní magnát Jorgos Melisanidis a firma Helvason řeckého podnikatele Dimitrise Kopeluzose. Jeho jediným konkurentem v soutěži o podíl v OPAP byl americký fond Third Point. Jedinou platnou nabídku v soutěži ale údajně podala řecko-česká skupina.

První velká privatizace v Řecku

Poradci řecké strany, jimiž jsou finanční ústavy National Bank of Greece a Deutsche Bank, odhadli hodnotu podílu údajně na 610 milionů eur. Nezávislý odhad činil nejméně 650 milionů eur, uvedly zdroje. To je stále pod aktuální tržní hodnotou firmy, která se na základě kurzu akcií OPAP na aténské burze pohybuje kolem 740 milionů eur.

Prodej rozhodujícího podílu v OPAP je v Řecku těžce zasaženém hospodářskou a dluhovou krizí první velkou privatizací podle dohody o finanční pomoci od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. V letošním roce chtějí Atény získat z privatizace 2,6 miliardy eur a prodej OPAP je klíčovým testem tohoto plánu.


Také čtěte:

Šmejc nabídl za řecké loterie 622 milionů eur, Atény chtějí víc


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Majitel Lidlu a Kauflandu chce investovat do řetězců 6,5 miliardy eur

Majitel Lidlu a Kauflandu chce investovat do řetězců 6,5 miliardy eur

Německá maloobchodní skupina Schwarz, která vlastní řetězce Lidl a Kaufland, plánuje investovat letos do obou řetězců zhruba 6,5 miliardy eur (175,6 miliardy korun). Společnost to… více

Komerční prezentace
Mobilní web