Sněmovna podpořila vydání dluhopisů za 148 miliard korun

7.12.2010 19:48   |  

Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení vydání státních dluhopisů za 148,2 miliardy korun, kterými chce vláda uhradit většinu schodku loňského státního rozpočtu. Ten činí 192,4 miliardy korun. Dluhopisy mají mít splatnost až 55 let. Schůzi poslanců provázely slovní potyčky mezi levicí a pravicí.

Parlament již dříve schválil zákon, který umožnil vydat dluhopisy za téměř 37,7 miliardy korun, kterými měl být snížen loňský schodek. Dnes schválený návrh tedy umožní uhradit dosud nepokrytou část schodku rozpočtu.

Vláda původně navrhovala, aby sněmovna schválila vydání dluhopisů již dnes ve zrychleném režimu. To ale vetovali sociální demokraté a komunisté. Takto se bude návrhem zabývat sněmovní rozpočtový výbor a poslanci mu zkrátili lhůtu k projednání na pět dnů.

Dnešní debatu o vydání dluhopisů doprovázely slovní střety mezi levicí a pravicí o odpovědnost za hospodaření státu. Místy se změnily až ve vzájemné obviňování z populismu a z toho, kdo může za pád Topolánkovy vlády v roce 2009.

Spor vyvolala kritika ze strany úřadujícího šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky na adresu tehdejší pravicové vlády a hlavně tehdejšího i současného ministra financí Miroslava Kalouska. Kalousek podle Sobotky dosáhl v hospodaření státu naprosto největšího rozdílu mezi schváleným návrhem a konečným výsledkem. Prohlásil také, že se pravicovým vládám od roku 2006 podařilo nashromáždit celkový schodek rozpočtů v objemu 440 miliard korun.

Kalouskův stranický kolega Stanislav Polčák poté Sobotkovi od řečnického pultu vzkázal, že pokud by měl zhodnotit dluh, který po sobě nechaly pravicové a levicové vlády, měla by sociální demokracie určitě navrch. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) zase připomněl, že vlády vedené ČSSD vytvářely schodky rozpočtu při růstu ekonomiky vyšším než pět procent. Sobotka ale opáčil, že se sociální demokracie nebude omlouvat za to, že se jí podařilo takový růst zařídit.

Předseda rozpočtového výboru Pavel Suchánek (ODS) vyčíslil, že kdyby bývalá vláda hospodařila jako vlády ČSSD, pak by hospodaření státu za rok 2009 při propadu ekonomiky o 4,7 procenta skončilo schodkem kolem 270 miliard korun. Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek vyjádřil překvapení nad údajnou nepřipraveností koaličních poslanců diskutovat.

Autor: čtk, haj, foto E15

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web