Sněmovna ztížila exekutorům práci

Před podáním exekuční žaloby budou muset dlužníci povinně dostat výzvu, aby dluh dobrovolně uhradili, rozhodla Poslanecká sněmovna.

 ilustrační foto
13.6.2012 13:43   |  

Novely občanského soudního řádu a exekučního řádu, které nyní míří do Senátu, ztíží exekutorům práci i v tom, že napříště budou muset některé exekuce spojovat do jedné. Tím nebudou mít tak vysoké zisky, naopak dlužníkům se jejich náklady sníží. Rovněž neoprávněně zabavenou věc budou muset exekutoři po dohodě s majitelem vracet.

Při samotných exekucích by se podle návrhů schválených dolní komorou parlamentu musel pořizovat zvukový a obrazový záznam. Poslanci kývli i na zpřísnění kárných postihů exekutorů. Těm by se také měly omezit cestovní náklady, které musejí nyní dlužníci platit.


Více čtěte:

Česko loni zavalil rekordní počet exekucí

Advokáti i exekutoři si vydělají méně


U nemovitostí krajů a obcí by se nevyznačovalo v katastru, že čelí exekuci. Pozornost nedávno vyvolal případ, kdy se takové označení objevilo i u pražského Karlova mostu.

Na druhé straně obsahují novely ustanovení, podle něhož by bylo možné zabavit řidičský průkaz neplatičům alimentů. Výjimku by tvořili motoristé, kteří průkaz potřebují pro získávání peněz na své živobytí a závazky. Mezi věci, které by exekutoři naopak zabavovat nesměli, by měla nově patřit domácí zvířata, takzvaní domácí mazlíčci.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) označil předlohy za kompromis ku prospěchu věřitelů a dlužníků. Opozice s tím však nesouhlasí; opozice kritizovala i výši odměn za právní zastoupení, přestože je už Pospíšilův úřad vyhláškou snížil. Úpravy ještě mohou doznat změn vzhledem k tomu, že v Senátu má opozice většinu.

Autor: Pavel Otto

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web