Souboj gigantů. Walmart žaluje Visu o pět miliard dolarů

Největší světový maloobchodní řetězec Wal-Mart zažaloval síť platebních karet Visa o pět miliard dolarů, co je asi 100 miliard korun. Důvodem jsou příliš vysoké poplatky.

 Walmart
28.3.2014 13:10   |  

Největší světový maloobchodní řetězec Walmart zažaloval síť platebních karet Visa o pět miliard dolarů, co je asi 100 miliard korun. Důvodem jsou příliš vysoké poplatky.

Walmart tvrdí, že společnost Visa prostřednictvím spolupráce s velkými bankami uměle zvyšovala poplatky, které obchodníci platí za transakce s jejími kartami. Tyto vysoké poplatky podle Walmartu způsobily obchodníkům v letech 2004 až 2012 „obrovské“ škody. Visa se k žalobě odmítla vyjádřit. Americký soud v prosinci schválil urovnání hromadné žaloby obchodníků na společnost Visa a jejího konkurenta MasterCard za 5,7 miliardy dolarů. Někteří maloobchodníci, včetně firmy Walmart, však nebyli s podobou dohody spokojeni, takže se k urovnání nepřipojili. Získali tak možnost usilovat o odškodné samostatně.

V Evropě provozuje značku Visa společnost Visa Europe. Ta se nedávno zavázala omezit poplatek u kreditních karet na 0,3 procenta hodnoty transakce, aby ukončila vyšetřování ze strany Evropské komise. Ta tvrdila, že poplatky firmy Visa Europe potlačují konkurenci a způsobují vyšší ceny pro spotřebitele.

Poplatky, které Visa Europe za transakce s kreditními kartami vybírá od maloobchodníků, se díky dohodě sníží o 40 až 60 procent. Visa Europe již dříve čelila jinému vyšetřování regulátorů a v roce 2010 souhlasila s omezením poplatků u debetních karet na 0,2 procenta objemu transakce, aby toto vyšetřování ukončila.

Čtěte více:

Walmart: tahač budoucnosti dostal turbínu a karbonový návěs

Amazon se připravuje na nákupní horečku, přijme 70 tisíc zaměstnanců

Visa a MasterCard prý obnovily služby pro klienty ruské banky SMP

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Pokud Praha zakáže vjezd kamionů, uděláme to samé, hrozí Starostové

Pokud Praha zakáže vjezd kamionů, uděláme to samé, hrozí Starostové

Starostové a nezávislí (STAN) nesouhlasí se zákazem vjezdu kamionů delších 12 metrů na území Prahy. Pokud začne platit, některé obce jsou prý připraveny rovněž zakázat vjezd… více

Mobilní web