Současní akcionáři ztratí v Sazce většinu, připustil Ječmínek

3.4.2011 15:45   |  

Podle místopředsedy představenstva loterijní firmy Sazka Romana Ječmínka ztratí sportovní svazy jako akcionáři ve firmě většinu, tu naopak získají věřitelé. Ječmínek to dnes uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

„Pokud máme pokračovat dál, a pokud máme mít pro český sport nějaké peníze,musíme uvolnit místo věřitelům. Já věřím v to, že budeme mít minoritní podíl, to znamená méně než 51 procent. Pro mne by bylo ideální, kdyby to bylo 49 procent, ale mám vážné obavy, že pokud má dojít k nějakému konsenzu, tak to bude méně,“ sdělil Ječmínek. Podle něj by však podíl současných akcionářů neměl klesnout po 34 procent.

Roman Ječmínek v poslední době kritizuje kroky managementu loterijní firmy. Nelíbí se mu například zamýšlené smlouvy s firmou Gladiolus, na základě nichž mohla Sazka získat úvěr až 2,5 miliardy korun. Byl to také on, kdo za Sazku jako první podal insolvenční návrh.


Čtěte také: Ječmínek: Hušáka k jednání za Sazku nikdo nepověřil


Sazka je od úterý 29. března v úpadku, první schůze věřitelů se sejde 26. května. Na ní by se mělo rozhodnout, zda firma půjde do konkursu, nebo zda věřitelé odsouhlasí její reorganizaci. Pravděpodobnější je druhá varianta, reorganizační plán chce soudu předložit předseda představenstva firmy Aleš Hušák nejpozději 10 dní před schůzí věřitelů. V úterý se uskuteční schůze představenstva, kde by se jeho členové měli dozvědět, kdo a jak pracuje na reorganizačním plánu Sazky.

Věřitelé dosud do insolvenčního řízení přihlásili na splatných pohledávkách 1,962 miliardy korun. Sazka už má soudem stanovený i prozatímní věřitelský výbor, jeho členy jsou firmy Moranda, Siderius Holdings Limited, k oběma se dříve hlásil miliardář Radovan Vítek. Dále KKCG SF podnikatele Karla Komárka a dva přihlášení věřitelé Gtech Global Services Corporation a Česká spořitelna. Insolvenčním správcem je advokát Josef Cupka.

„Konečný účet závazků Sazky vůči věřitellům budeme znát 28. dubna, kdy končí prostor pro přihlášení pohledávek, “ uvedl Ječmínek.

„Osobně se domnívám, že už nějaký výrazný věřitel nepřijde. Pokud by byl, tak může být i uměle vyvolaný,“ uvedl Ječmínek.

Z uměle vytvářených pohledávek v týdnu obvinila generálního ředitele Sazky Aleše Hušáka skupina PPF. Obává se, že Hušák uměle vytváří obrovskou pohledávku, aby prosadil zástupce spřátelené firmy do věřitelského výboru společnosti. Pokud bude Hušák respektovat valnou hromadu a představenstvo, má v tomto podle Ječmínka poměrně malý manévrovací prostor.

Podíly současných akcionářů v Sazce:

Akcionář Podíl v procentech
ČSTV 67,98
Sokol 13,54
Česká asociace Sport pro všechny 5,56
Autoklub ČR 4
Sdružení sportovních svazů ČR 3,56
ČOV 2
Český střelecký svaz 1,45
Asociace tělovýchovných jednot sportovních klubů ČR 1,02
Orel 0,88
Autor: mediafax, sal

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web