Soud dostal již třetí osmimiliardovou pohledávku za Sazkou

6.5.2011 11:02   |  

Městský soud v Praze eviduje již třetí více než osmimiliardovou pohledávku. Tentokrát ji přihlásila i lichtenštejnská společnost Oldeira Anstalt, její výše je opět 8,13 miliardy korun. „Je tedy identická s výši pohledávky občanského sdružení Zelený ostrov a kyperské Alfa Capital Holdings,“ uvedla mluvčí soudu Martina Lhotáková.

Oldeira Anstalt přihlásila pohledávku jako podmíněnou. „Za důvod jejího vzniku udává smlouvu o postoupení pohledávky uzavřenou s občanským sdružením Zelený ostrov z 21. dubna,“ podotkla mluvčí. Také kyperská Alfa Cupital Holdings jako důvod její pohledávky uvádí postoupení pohledávky na základě smlouvy se sdružením, pouze datum postoupení pohledávky je jiné, a to 22. dubna. Pohledávka sdružení Zelený ostrov je ale sporná, neboť ji podal podle valné hromady sdružení člověk, který nemá právo za sdružení vystupovat. Tento týden proto hromada odsouhlasila, že pohledávku nepodalo.

Dosavadní výše přihlášených pohledávek za společností Sazka tak převyšuje již 40 miliard korun, přičemž přesná čísla bude mít soud odpoledne. Pohledávky přibývají i přesto, že lhůta pro jejich podání skončila před týdnem, vzhledem k obrovskému množství pohledávek, téměř 1900, je ale soud stále zpracovává a postupně zveřejňuje v insolvenčním rejstříku.

Konečná číslo tak stále není známo. „Dnes sice v maximální možné míře přiblížíme definitivním číslům, nicméně co do celkové výše pohledávek nebude možné poskytnout absolutní sumu, mimo jiné i z důvodu, že někteří věřitelé svou pohledávku nevyčíslili, tudíž k tomu budou následně vyzváni insolvenčním správcem,“ poznamenala mluvčí.

Soud již ale také zapsal do seznamu věřitelů druhé největší věřitele Sazky The Bank of New York Mellon a Bank of New York Mellon Corporate Trustee Services, jejíž pohledávky mají shodně výši 4,937 miliardy. První z nich je zajišťovacím agentem držitelů dluhopisů Sazky, jejichž většinovými držiteli dluhopisů jsou firmy kontrolované investičními skupinami PPF a KKCG. Pohledávka druhé, spřízněné firmy je podmíněná a podle dřívějšího vyjádření mluvčí soudu slouží pro případ zpětvzetí, či odmítnutí přihlášky The Bank of New York Mellon.

Největší věřitelé budou mít také největší šanci zasednout ve věřitelském výboru a ovlivňovat tak výrazně řešení úpadku loterijní firmy, v němž se nachází od konce března. Přezkum pohledávek a volba věřitelského výboru je na programu 26. května u pražského městského soudu.

Autor: Dušan Kütner

Komentáře

Čtěte také

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Indický premiér Nárendra Módí obvinil v sobotu sousední Pákistán z vývozu terorismu a slíbil, že povede ve světě kampaň za jeho izolaci. Módí ve vystoupení na setkání s… více

Mobilní web