Soud obdržel pohledávku od držitelů dluhopisů Sazky za 4,9 miliardy

2.5.2011 20:16   |  

aktualizováno Městský soud v Praze potvrdil, že obdržel přihlášku pohledávky za loterijní společností Sazka od londýnské The Bank of New York Mellon za celkem 4,937 miliardy korun. Banka je zajišťovacím agentem držitelů dluhopisů Sazky. Formálně evidovaných pohledávek je nyní 1431 a jejich hodnota činí přes 17,66 miliardy korun, dodala. Sazka je v úpadku od konce března.

Pohledávka od The Bank of New York Mellon byla na podatelnu soudu odevzdána ve čtvrtečních odpoledních hodinách, nebyla tak zatím zveřejněna, doplnila mluvčí soudu MartinaLhotáková. Většinovými držiteli dluhopisů jsou společnosti kontrolované investičními skupinami PPF a KKCG.

Městský soud v Praze dosud obdržel zhruba 2000 přihlášených pohledávek, přičemž očekává, že další ještě doručí pošta. „Stále předpokládáme, že definitivně bude možné uzavřít celkový počet pohledávek a jejich hodnotu zřejmě ve středu,“ uvedla dnes Lhotáková.

Městský soud obdržel dosud největší pohledávku za Sazkou v pátek od Občanského sdružení Zelený ostrov (OSZO) za celkem 8,128 miliardy korun. Zelený ostrov je majitelem firmy Bestsport, provozovatele pražské multifunkční haly O2 arena.

O platnost pohledávky OSZO se zřejmě strhne boj. Sdružení vlastní akcionáři Sazky, tedy sportovní svazy, a podle některých členů tohoto sdružení právo na přihlášení pohledávky OSZO nemá. Stejně se prý povedou spory o další pohledávky. Zelený ostrov z téměř stovky procent vlastní Bestsport. Sama Sazka drží v Bestsportu 0,068 procenta.

Seznam všech pohledávek předá soud insolvenčnímu správci Josefovi Cupkovi. Ten je rozdělí na sporné a nesporné a jejich soupis by měl předložit 15 dní před prvním zasedáním věřitelského výboru, tedy 11. května. Přihlášení pohledávek z dluhopisů je důležité pro to, že při první schůzi věřitelů 26. května bude mít největší slovo věřitel s největším procentem pohledávek. Zatímco proti nesporným pohledávkám není odvolání, u sporných se může spustit takzvané incidenční řízení, kdy se majitel sporné pohledávky může hájit proti verdiktu správce. Pokud by se však ukázalo, že pohledávka není oprávněná, bude muset majitel pohledávky požadovanou sumu do majetkové podstaty doplatit.

Firma E-Invest dnes navrhla zprostit Cupku funkce. Poukazuje například na jeho vazby se společností KKCG podnikatele Karla Komárka. Cupka k tomu uvedl, že události zmíněné E-Investem nemají žádný vliv na jeho schopnost přezkoumat pohledávky Sazky a vykonávat funkci.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web