Soud počtvrté osvobodil exmanažery KB v kauze miliardových ztrát

23.6.2010 12:11   |  

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes i napočtvrté osvobodil osm bývalých členů představenstev Komerční banky (KB), kteří jsou již jedenáctým rokem stíháni kvůli miliardovým ztrátám při obchodování s rakouskou firmou B.C.L. Trading Baraka Alona. Obžaloba je viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Předchozí tři zprošťující rozsudky vždy zrušil odvolací Městský soud v Praze. Dnešní verdikt je nepravomocný.

Obžalobě v kauze čelí Petr Budínský, Tomáš Doležal, Jaroslav Mareš, Bořivoj Pražák, Pavel Ševčík, Lubomír Štěpáník, Ladislav Vinický a Karel Bednář. Hrozí jim dva roky až osm let vězení.

Muži jsou stíháni od května 2000, soud se začal kauzou zabývat v únoru 2005. Obžaloba viní bankéře z toho, že při obchodování banky s B.C.L. v letech 1997 až 1999 porušili povinnost opatrovat a spravovat cizí majetek. Představenstvo podle obžaloby schválilo finanční limity pro otevření dokumentárních akreditivů pro B.C.L., přestože jejich zajištění bylo nedostatečné. Osm obviněných podle obžaloby způsobilo škodu v řádech miliard korun. Banka chce po nich peníze zpět.

Mezi obžalovanými byl původně i někdejší generální ředitel KB Jan Kollert, který byl stíhán jen za jeden, poslední skutek z roku 1999. Před časem ovšem zemřel.

Jeden z obžalovaných Pražák již dříve uvedl, že Alon se stal klientem KB zhruba v polovině 90. let s tím, že bude pomáhat vyvážet zboží klientů KB do zahraničí. Začátek spolupráce KB s B.C.L. byl podle Pražáka bez problémů.

Alon čerpal finance tak, že mu KB otevřela takzvané dokumentární akreditivy, na jejichž základě poskytuje klientovi peníze na určitý obchod výměnou za to, že zajistí zboží odpovídající hodnoty. Zároveň někdy blokuje část sumy na účtu pro případ, že klient peníze nevrátí. Alon postupně získal až 250 milionů dolarů. Pak se ale ukázalo, že banka nemá zboží ani blokované peníze.

Bankéři na samém počátku případu naznačovali, že jsou stíháni na politickou objednávku. Vinu za ztráty vždy odmítali s tím, že představenstvo činilo jen strategická rozhodnutí, banka prý měla i jiné kontrolní mechanismy.

Vývoj kauzy kolem obchodů Komerční banky (KB) s rakouskou firmou B.C.L. Trading Baraka Alona:

Prosinec 1999- Služba pro odhalování korupce (SPOK) začala prošetřovat několikamiliardové nestandardní transakce v Komerční bance, na které banka narazila při kontrole podrozvahy. Po zjištění nestandardního postupu u této transakce podala KB trestní oznámení na neznámého pachatele a zadala zpracování forenzního auditu.

15. března 2000 - KB poprvé veřejně oznámila, že společnost, která stojí za její osmimiliardovou ztrátou je B.C.L. Trading rakouského podnikatele Baraka Alona.

22. března 2000- KB podala ve Vídni žalobu na společnost B.C.L. Trading.

31. března 2000 - KB oznámila, že banku opustilo zhruba deset zaměstnanců bezprostředně spjatých s případem.

Květen 2000 - Vyšetřovatel obvinil devět manažerů a dvě vedoucí úřednice KB. Obvinění souviselo s údajným porušováním vnitřních limitů banky při obchodu s rakouskou B.C.L. Trading.

7. září 2000 - Právníci zastupují KB v Rakousku, podali trestní oznámení na Baraka Alona kvůli podezření z podvodu a falšování dokumentů.

21. září 2000 - Podle informací Mladé fronty Dnes při vyšetřování údajně vyšlo najevo, že vedení KB schválilo v letech 1997 až 1999 rakouské firmě B.C.L. Trading úvěry, které až 120násobně překračovaly návrhy limitní komise banky. KB půjčila za čtyři roky rakouské firmě téměř 14 miliard korun, z toho osm miliard zůstalo nesplaceno.

5. října 2000 - KB podala u Obchodního soudu ve Vídni návrh na prohlášení konkursu na majetek společnosti B.C.L. Trading.

14. listopadu 2000 - Komise pro cenné papíry udělila KB pokutu 3,25 milionu korun za pozdní a nepřesné oznámení možných rizik v případě rakouské B.C.L. Trading.

26. dubna 2001 - KB v Rakousku neuspěla se žádostí o prohlášení konkursu na společnost B.C.L. Trading.

Listopad 2001 - Počet obviněných se rozrostl na 17 pracovníků banky.

15. ledna 2003 - Baraka Alona zatkla maďarská policie, která již delší dobu šetřila Barakův podíl na ztrátě tamní Postbanky.

21. února 2005 - V kauze ztrátových obchodů s B.C.L. začalo hlavní líčení u Obvodního soudu pro Prahu 1. Z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku byl obžalován tehdejší generální ředitel KB Jan Kollert a dalších osm členů představenstva.

6. prosince 2005 - Obvodní soud pro Prahu 1 bývalé šéfy KB osvobodil.

23. září 2006 - Státní žalobce podal odvolání proti osvobozujícímu rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1. Případ se tak dostal k Pražskému městskému soudu, který osvobozující rozsudek zrušil.

10. ledna 2007 - Obvodní soud pro Prahu 1 podruhé zprostil někdejších devět členů představenstva KB obžaloby z porušování povinnosti při správě cizího majetku.

25. června 2007 - Žalobce opět podal odvolání proti osvobozujícímu rozsudku a Pražský městský soud následně podruhé osvobozující verdikt zrušil.

26. února 2008 - Obvodní soud pro Prahu 1 i napotřetí zprostil bývalé manažery KB obžaloby (jeden z obžalovaných, bývalý generální ředitel banky Jan Kollert, 24. prosince 2007 zemřel).

11. března 2008 - Skončilo trestní stíhání několika dalších pracovníků banky kvůli promlčení. Policisté tak nadále stíhali pouze Jiřinu Kaplanovou a Ivanu Neuhäuslovou (jiný soudní senát poslal Kaplanovou v srpnu 2006 na pět let do vězení kvůli pochybným úvěrům pro firmy kolem bývalého šéfa Českomoravského fotbalového svazu Františka Chvalovského; loni v únoru byla ale osvobozena a případ se vrátil na začátek).

9. října 2008 - Pražský městský soud potřetí zrušil osvobozující verdikt Obvodního soudu pro Prahu 1.

15. června 2009 - Obvodní soud pro Prahu 1 začal počtvrté řešit případ bývalých šéfů KB. Před prvoinstanční senát pod vedením Karla Kudláčka dorazilo sedm z osmi obviněných mužů z bývalých představenstev KB - Petr Budínský, Tomáš Doležal, Jaroslav Mareš, Bořivoj Pražák, Pavel Ševčík, Lubomír Štěpáník a Ladislav Vinický. Pro nemoc se omluvil Karel Bednář. Všichni čelili obžalobě z porušování povinnosti při správě cizího majetku, hrozilo jim dva až osm let vězení.

23. června 2010 - Obvodní soud pro Prahu 1 bývalé členy představenstev KB počtvrté osvobodil. Verdikt není pravomocný.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web