Soud prohlásil úpadek na Sazku, ta podle PPF vytváří virtuální závazky

29.3.2011 19:44   |  

aktualizováno Městský soud v Praze prohlásil úpadek na loterijní společnost Sazka. Vyplývá to z informací zveřejněných dnes v insolvenčním rejstříku. Zároveň ustanovil insolvenčním správcem firmy Josefa Cupku a rozhodl o svolání schůze věřitelů na 26. května. Skupina PPF, která je jedním z největších věřitelů Sazky, loterijní firmu obvinila ze snahy o manipulaci s insolvenčním procesem.

Způsob řešení úpadku soud nestanovil; má na to lhůtu do tří měsíců od rozhodnutí o úpadku, a to nejdříve po svolané schůzi věřitelů. Sazka je v insolvenčím řízení od ledna. Podle informací insolvenčního rejstříku dlužila k 10. březnu 26 různým věřitelům 1,37 miliardy korun po splatnosti.

Soud zároveň vyzval věřitele, kteří dosud nepřihlásili své pohledávky, aby tak učinili do 30 dnů. K později podaným přihláškám insolvenční soud nepřihlíží a takto přihlášené pohledávky nebudou v insolvenčním řízení uspokojeny, upozornil s tím, že se přihlašují i pohledávky, které již byly u soudu uplatněny.

Přezkumné jednání k přezkoumání přihlášených pohledávek soud stanovil na 26. května, poté se se bude konat schůze věřitelů. Ti mají rozhodnout o tom, zda bude ve funkci pokračovat prozatímní věřitelský výbor i dosvadní insolvenční správce a především mají rozhodnout o způsobu řešení úpadku.

Firma by měla pokračovat v loterijní činnosti

„Zjištění úpadku Sazky je logický krok, který byl po podání vlastního insolvenčního návrhu očekáván. Je potřeba zdůraznit, že činnost loterijní společnosti i po tomto kroku nadále běží, jsou přijímány sázky a vypláceny výhry. Zároveň probíhají jednání s partnery,“ reagoval tiskový mluvčí Sazky Jan Tuna. Podle něho Sazka nadále vede intenzivní jednání s mobilními operátory o co nejrychlejším obnovení možnosti dobíjení mobilních telefonů na svých terminálech.

„Příprava schůze věřitelů, přezkumného jednání k pohledávkám a zachování provozu firmy,“ popsal své další kroky předběžný správce Sazky Josef Cupka. Nyní musí podle svých slov především zjistit finanční situaci Sazky. „V zájmu všech nyní je to, aby společnost pokračovala v loterijní činnosti, protože jinak je jen souborem movitých a nemovitých věcí a značky,“ dodal.

Konkurz by byl nejspíš koncem Sazky

V případě právnické osoby připadají v úvahu dvě možnosti řešení po vyhlášení úpadku - konkurz nebo reorganizace. Konkurs by nejspíše znamenal konec Sazky jako takové, je při něm totiž zpeněžen veškerý majetek dlužníka a výtěžek si následně rozdělí věřitelé. V případě Sazky se ale hovoří spíše o možnosti, že soud povolí reorganizaci firmy.

Ve svém insolvenčním návrhu předseda představenstva Sazky Aleš Hušák deklaroval, že odůvodněný návrh na povolení reorganizace dodá soudu nejpozději deset dnů před schůzí věřitelů. Pokud Hušák bude moci předložit reorganizační plán a většina věřitelů mu ho schválí, dojde na dlužnickou reorganizaci. Pokud mu ale plán neschválí, dojde na reorganizaci věřitelskou. I tu musí schválit většina věřitelů.

Soud uložil insolvenčnímu správci, aby mu nejpozději do 10. května předložil seznam přihlášených pohledávek tak, aby jej insolvenční soud mohl zveřejnit nejpozději 15 dnů přede dnem přezkumného jednání.

Insolvenční návrh na Sazku jako první podal 17. ledna Radovan Vítek (nedávno své pohledávky postoupil skupině PPF), 4. března pak s vlastním návrhem přišla společnost KKCG Structured Finance podnikatele Karla Komárka. Poté 21. března podal na Sazku insolvenční návrh i místopředseda představenstva Roman Ječmínek a v pátek se připojil generální ředitel a předseda představenstva Sazky Aleš Hušák.

Hušák podle PPF uměle vytváří virtuální závazky Sazky

Skupina PPF se obává, že šéf loterijní společnosti Sazka Aleš Hušák uměle vytváří obrovskou pohledávku, aby prosadil zástupce spřátelené firmy do věřitelského výboru společnosti. Vedení Sazky to vylučuje, reagoval mluvčí loterijní firmy Jan Tuna.

„Vedení Sazky neváhá v těchto hodinách účelově vytvářet virtuální závazky Sazky, podle všeho v řádech miliard korun. Předpokládáme, že s pomocí takto vykonstruovaných dluhů chce manipulovat insolvenčním procesem v neprospěch skutečných věřitelů, tedy mimo jiné také na úkor České spořitelny, mobilních operátorů, Skupiny KKCG. Cílem je oslabit jejich pozici ve věřitelském výboru,“ řekl ČTK mluvčí PPF Milan Tománek.

„PPF jako silná finanční skupina zcela jistě ví, že závazky se dají těžko virtuálně vytvářet. Sazka s napětím očekává, jací věřitelé přihlásí své pohledávky, k čemuž byli dnes všichni, kteří tak dosud neučinili, vyzváni soudem,“ řekl Tuna.

Podle České televize se rozhodl Český olympijský výbor, že v rámci dalšího řízení uplatní své pohledávky vůči Sazce. „Jsou to nevyplacené výtěžky z minulých let,“ řekl místopředseda ČOV Jiří Kejval. K podobnému kroku se podle televize chystá největší akcionář Sazky ČSTV i další akcionáři.

Prozatímní věřitelský výbor Sazky jednal o úvěru

Prozatímní věřitelský výbor Sazky dnes jednal o úvěru společnosti Gladiolus, který by měl podle předsedy představenstva Sazky Aleše Hušáka uspokojit pohledávky věřitelů. Výsledek jednání se objeví zítra v insolvenčním rejstříku, řekl bez dalších podrobností ČTK zdroj informovaný o jednání. Gladiolus spoluvlastní společnosti Penta a E-Invest Martina Ulčáka. Přijetím úvěru 2,5 miliardy korun od této společnosti navrhoval Hušák vyřešit finanční potíže Sazky.

Členy prozatímního věřitelského výboru Sazky jsou společnost Moranda, firma Siderius, společnost KKCG Structured Finance, GTECH Corporation a Česká spořitelna.

Předseda rady expertů Asociace insolvenčních správců Michal Žižlavský ČTK řekl, že výbor by podle insolvenčního zákona mohl smlouvu o úvěru při splnění některých zákonných podmínek schválit. Musel by ji ale například schválit insolvenční správce Josef Cupka, který ji ještě jako předběžný správce zamítl. Přednostní právo na zajištění úvěrového financování mají podle Žižlavského věřitelé.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web