Soud rozhodne, zda Sazka a Bestsport tvoří koncern

19.4.2011 15:04   |  

aktualizováno Insolvenční řízení s loterijní společností Sazka a provozovatelem sportovní haly v pražských Vysočanech, firmou Bestsport, by mohl řídit tentýž soudce a tentýž insolvenční správce. Rozhodovat o tom bude v nejbližší době městský soud v Praze, a to na základě toho, zda Sazka s Bestsportem tvoří koncern. Podle insolvenčního správce Sazky Josefa Cupky tomu tak je.

Cupka to uvedl v dopise předsedkyni Městského soudu v Praze zveřejněném v insolvenčním rejstříku, která si zprávu Cupky vyžádala jako podklad pro rozhodování. Sazka s tím, že tvoří s Bestsportem koncern, ale nesouhlasí.

„Sazka a Bestsport jsou podrobeny jednotnému řízení a na řízení nebo provozování těchto podniků má přímo či nepřímo vliv stejná osoba,“ uvedl Cupka. Sazka a Bestsport podle něj mají zcela totožnou základnu společníků, byť v případě Bestsportu je tomu tak prostřednictvím občanského sdružení Zelený ostrov, které právně Bestsport vlastní. Devět sportovních svazů vlastnících Sazku jsou ale zároveň jedinými členy sdružení Zelený ostrov.


Čtěte také: Minerva žádá po Sazce peníze za správu IT, jinak prý hrozí kolaps sítě


„Sazka s tím nesouhlasí a takto se vyjádří i Městskému soudu v Praze. Sazka nedrží v Bestsportu ani jedno procento akcií (0,068 procenta),“ řekl deníku E15 mluvčí Sazky Jan Tuna. Zbylý podíl přesahující 99,9 procenta vlastní sdružení Zelený ostrov.

Teoreticky se tak může stát, že v případě spojení obou řízení by se Cupka mohl stát insolvenčním správcem i v případě Bestsportu. S tím, aby Cupka byl správcem i u Sazky, ale loterijní firma nesouhlasila a napadla jeho jmenování u soudu. Soud ale Sazce nevyhověl.

„V případě koncernu by řízení bylo nutné projednat stejným soudcem a za působení společného insolvenčního správce. Pokud by zde společnosti ovšem neměly rozporné zájmy – zde by připadal v úvahu tzv. oddělený insolvenční správce,“ řekla deníku E15 mluvčí městského soudu v Praze Martina Lhotáková.

Spojení obou řízení do jednoho ale nepřipadá v úvahu a zůstanou podle mluvčí soudu oddělená a na sobě nezávislá. „Vyřešení otázky koncernu by nicméně ovlivnilo pouze to, kdo bude dohlížejícím soudcem, či insolvečním správcem,“ podotkla.

Sazka je v úpadku od 29. března, dosud své pohledávky za zhruba dvě miliardy korun přihlásilo přes dvě stovky věřitelů. V pondělí také Sazka obdržela žádost od zajišťovacího agenta držitelů dluhopisů, londýnské The Bank of New York Mellon, o okamžité proplacení dluhopisů. Dluh Sazky tak vzroste ze současných dvou na minimálně sedm miliard korun.

Autor: Dušan Kütner

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web