Soud rozhodne, zda Sazka a Bestsport tvoří koncern

19.4.2011 15:04   |  

aktualizováno Insolvenční řízení s loterijní společností Sazka a provozovatelem sportovní haly v pražských Vysočanech, firmou Bestsport, by mohl řídit tentýž soudce a tentýž insolvenční správce. Rozhodovat o tom bude v nejbližší době městský soud v Praze, a to na základě toho, zda Sazka s Bestsportem tvoří koncern. Podle insolvenčního správce Sazky Josefa Cupky tomu tak je.

Cupka to uvedl v dopise předsedkyni Městského soudu v Praze zveřejněném v insolvenčním rejstříku, která si zprávu Cupky vyžádala jako podklad pro rozhodování. Sazka s tím, že tvoří s Bestsportem koncern, ale nesouhlasí.

„Sazka a Bestsport jsou podrobeny jednotnému řízení a na řízení nebo provozování těchto podniků má přímo či nepřímo vliv stejná osoba,“ uvedl Cupka. Sazka a Bestsport podle něj mají zcela totožnou základnu společníků, byť v případě Bestsportu je tomu tak prostřednictvím občanského sdružení Zelený ostrov, které právně Bestsport vlastní. Devět sportovních svazů vlastnících Sazku jsou ale zároveň jedinými členy sdružení Zelený ostrov.


Čtěte také: Minerva žádá po Sazce peníze za správu IT, jinak prý hrozí kolaps sítě


„Sazka s tím nesouhlasí a takto se vyjádří i Městskému soudu v Praze. Sazka nedrží v Bestsportu ani jedno procento akcií (0,068 procenta),“ řekl deníku E15 mluvčí Sazky Jan Tuna. Zbylý podíl přesahující 99,9 procenta vlastní sdružení Zelený ostrov.

Teoreticky se tak může stát, že v případě spojení obou řízení by se Cupka mohl stát insolvenčním správcem i v případě Bestsportu. S tím, aby Cupka byl správcem i u Sazky, ale loterijní firma nesouhlasila a napadla jeho jmenování u soudu. Soud ale Sazce nevyhověl.

„V případě koncernu by řízení bylo nutné projednat stejným soudcem a za působení společného insolvenčního správce. Pokud by zde společnosti ovšem neměly rozporné zájmy – zde by připadal v úvahu tzv. oddělený insolvenční správce,“ řekla deníku E15 mluvčí městského soudu v Praze Martina Lhotáková.

Spojení obou řízení do jednoho ale nepřipadá v úvahu a zůstanou podle mluvčí soudu oddělená a na sobě nezávislá. „Vyřešení otázky koncernu by nicméně ovlivnilo pouze to, kdo bude dohlížejícím soudcem, či insolvečním správcem,“ podotkla.

Sazka je v úpadku od 29. března, dosud své pohledávky za zhruba dvě miliardy korun přihlásilo přes dvě stovky věřitelů. V pondělí také Sazka obdržela žádost od zajišťovacího agenta držitelů dluhopisů, londýnské The Bank of New York Mellon, o okamžité proplacení dluhopisů. Dluh Sazky tak vzroste ze současných dvou na minimálně sedm miliard korun.

Autor: Dušan Kütner

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web