Soud Sazce zrušil zákaz nakládat s majetkem

29.4.2011 20:39   |  

aktualizováno Vrchní soud v Praze zrušil opatření městského soudu, podle kterého loterijní společnost mohla nakládat s majetkem nad 500 tisíc korun jen se souhlasem nuceného správce. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Sazka je v úpadku od konce března.

Podle Vrchního soudu v Praze insolvenční soud pochybil v tom, že nehodnotil obsah návrhů úvěrové smlouvy a smlouvy o spolupráci. Dospěl proto k závěru, že tímto jednáním došlo k „flagrantnímu porušení insolvenčního zákona“. Věc tak vrátil soudu prvního stupně k dalšímu řízení.

„Sazka rozhodnutí vítá, protože jí to otevírá možnosti k záchraně,“ řekl serveru iHNed.cz mluvčí Sazky Jan Tuna. Firma má nyní šanci uzavřít smlouvu o finanční pomoci s firmou Gladiolus, za níž stojí Penta. Sazka nevylučuje ani to, že bude od státu požadovat náhradu škody.

„Předběžné opatření znemožnilo přijmout smlouvu s Gladiolem, která byla před podpisem a okamžitě by poskytla v té době všechny potřebné finance k uspokojení věřitelů a tedy i ukončení insolvenčního řízení. Verdikt vydaný na základě nepravdivého dopisu Romana Ječmínka tak Sazku zásadně poškodil,“ dodal Tuna.


Čtěte také:

Prozatímní věřitelský výbor Sazky odmítl úvěr od firmy Gladiolus


Volné nakládání s majetkem ale nemusí podle insolvenčního správce Josefa Cupky trvat dlouho. „Vrchní soud vrátil případ Městskému soudu, ten bude muset jednat a znovu udělí nějaká opatření. Přepodkládám, že soud na rozhodnutí dostane tři dny, soudce bude v tomto případě zřejmě spěchat. Nechci ale teď předjímat, co bude následovat,“ řekl iHNed.cz.


Čtěte také:

Šéf Sazky si stěžuje na činnost insolvenčního správce


Městský soud rozhodl o opatření 9. března na žádost tehdy předběžného insolvenčního správce Sazky Josefa Cupky, kterému se nelíbilo, že představenstvo Sazky předtím schválilo dvě smlouvy se společností Gladiolus, kterou založili zájemci o Sazku Penta a E-Invest.

Na základě první smlouvy měla údajně Sazka čerpat úvěr přibližně 2,5 miliardy korun poskytnutý společností Gladiolus, který měl být zajištěn majetkem Sazky. Druhá smlouva měla zřídit nový orgán, takzvaný řídící výbor, který by měl udílet pokyny představenstvu Sazky.

Opatření se týkalo například uzavírání smluv nad 500.000 korun, vyplácení peněz z účtů Sazky či v hotovosti nad 500.000 korun, nemovitého majetku Sazky včetně převodů či pronájmů, předmětů duševního a průmyslového vlastnictví, podílů v jiných společnostech nebo zahájení soudních a jiných sporů.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Zátěžové testy bank: u dna skončily UniCredit, Société Générale i Erste

Zátěžové testy bank: u dna skončily UniCredit, Société Générale i Erste

Většina evropských bank by obstála i za velmi hluboké recese, některé ale i tak budou muset posílit kapitál. Ukázaly to výsledky zátěžových testů, které zveřejnil Evropský… více

Mobilní web