Španělský gigant Santander plánuje akvizice v Evropě i USA

3.8.2010 14:20   |  

Španělská banka Santander, která je podle tržní hodnoty největší bankou v eurozóně, expanduje na evropském i americkém trhu. Banka plánuje získat aktiva britské banky Royal Bank of Scotland (RBS) a americké aktivity největší evropské banky HSBC. Uvedl to list Financial Times (FT).

V USA banka uzavřela předběžnou dohodu o koupi portfolia úvěrů na automobily od HSBC. Transakce dosáhne částky 4,3 miliardy dolarů. FT na základě zdrojů obeznámených se situací píší, že tyto aktivity byly pro HSBC nevýhodné.

Banka Santander rovněž oznámila akvizice celkem 318 poboček RSB, a to především v severozápadní části Anglie. Tato akvizice byla původně ohodnocena na přibližně dvě miliardy liber, konečná dohoda by se však podle listu mohla pohybovat mezi jednou až 1,5 miliardy liber s tím, že částka může do konce roku kolísat. Transakce má být dokončena během 18 měsíců.

Banka svou akviziční strategii spustila již v červenci, když nakoupila 173 poboček švédské banky SEB v Německu za celkem 555 milionů eur. V Severní Americe nyní Santander zvažuje koupi finanční skupiny M&T se sídlem v New Yorku. Během následujících dvou nebo tří let banka hodlá expandovat i na latinskoamerických trzích.

Santander se rovněž zajímá i o region střední a východní Evropy. „Podle analytiků KBC Securities je Santander nejnadějnějším uchažečem o nákup polské banky BZ WBK, kterou nyní ovládá irská AIB. Ta stojí rovněž za podílem v americké M&T Bank, tedy uvedené další potenciální akvizice v USA,“ uvádí server Patria Online.

Španělská banka nedávno uspěla v zátěžových testech evropských finančních domů. Základním kritériem při testování bank bylo, aby poměr mezi kapitálem banky a objemem jejich aktiv dosáhl alespoň šesti procent. Banka Santander dosáhla deseti procent.

Čistý zisk Santanderu v prvním pololetí klesl o 1,6 procenta na 4,45 miliardy eur, v Latinské Americe zisk stoupl o 20 procent na 2,16 miliardy eur, zatímco v Evropě se snížil o šest procent na 2,55 miliardy eur. Latinská Amerika se na celkových ziscích banky Santander podílí zhruba 40 procenty.

Autor: Prokop Havel

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web