Španělské banky budou muset zvýšit rezervy o 50 miliard eur | E15.cz

Španělské banky budou muset zvýšit rezervy o 50 miliard eur

Španělské banky budou muset zvýšit rezervy o 50 miliard eur
5. ledna 2012 • 14:08
Španělské banky budou potřebovat kvůli svým investicím do realitního sektoru navýšit rezervy na ztrátové investice o dalších 50 miliard eur (1,3 bilionu korun). Uvedl to v rozhovoru pro list Financial Times nový ministr hospodářství Luis de Guindos. Banky si však budou muset tyto peníze obstarat samy bez pomoci vlády a podle ministra je většina z nich schopná si tuto částku zajistit v příštích letech z vlastního zisku.

Podle centrální banky Bank of Spain činí investice španělských bank do realit 338 miliard eur, z toho špatné úvěry a toxický majetek činí 176 miliard eur. Banky již musely na žádost Bank of Spain vytvořit rezervy na 30 procent této částky a trhy nyní spekulují, že budou nuceny své rezervy navýšit až na polovinu této částky.

Španělsko patří k zemím, které mají v eurozóně v současné době největší problémy. Země sice nebyla nucena žádat o mezinárodní finanční pomoc, výsledky zátěžových testů evropských bank ale potvrdily, že s malými španělskými spořitelnami je stále spojeno vysoké riziko.

Španělská vláda představila úsporná opatření

Autor: ČTK
 

businessinfo.cz

  • V digitálním věku skladují firmy většinu dokumentů stále na papíře. A dělá jim to potíže
  • Pro oznamovatele korupce nejsou potřeba nová pravidla, tvrdí podnikatelé
  • Startup Investiční aukce otevřel faktoring i malým a středním firmám
  • Stát shromažďuje příliš mnoho dat, hrozí zneužití, varují poplatníci před kontrolním hlášením