Španělsko úspěšně umístilo dluhopisy; zaplatí ale vyšší úrok

17.6.2010 15:38   |  

(AKTUALIZOVÁNO) Španělsko plánovalo upsat bondy 2,5 až 3,5 miliardy eur. Nakonec se mu povedlo prodat dlouhodobé závazky za 3,5 miliardy, tedy všechny, které byly k aukci připraveny. Podařilo se mu tak mírnit obavy, že bude mít problém financovat svůj rostoucí dluh.

Vláda prodala 10leté dluhopisy za tři miliardy eur s průměrným výnosem 4,864 procenta. Poptávka byla na 1,9 násobku nabídky. A 30leté bondy, po kterých poptávka 2,5krát převýšila nabídku, za 480 milionů eur při průměrném výnosu 5,908 procenta. Výnosy byly ale zhruba o dvacet procent vyšší než při poslední aukci.

Španělsko, které musí v červenci uhradit splátku 25 miliard eur, se snaží přesvědčit investory, že je v jeho silách snížit třetí největší rozpočtový schodek v eurozóně. Socialistický premiér Jose Luis Zapatero je pod intenzivním tlakem ve snaze krotit španělský dluh, aby se ve Španělsku neopakoval řecký scénář a zoufale potřebuje pro 4,6 milionu nezaměstnaných Španělů práci, aby mohli platit daně. Země opakovaně dementuje zprávy tisku o žádosti o pomoc z Evropské Unie.

„Silná poptávka po španělských bondech by měla pomoci obnovit důvěru,“ prohlásil analytik Société Générale Ciaran O’Hagan. Rizikové přirážky na španělský dluh po aukci klesly o pět bazických bodů na 254. Španělský index Ibex rostl o 1,4 procenta.

Evropské akciové trhy reagovaly na aukci kladně a mírně rostly. Euro, které kvůli obavám z rostoucích problémů zemí eurozóny financovat svůj dluh ztratilo od začátku letošního roku 14 procent, reagovalo na zprávu růstem. Během dnešního obchodování se dostalo až na 1,24 za dolar.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web