Španělsko vybralo účetní firmy, které uskuteční audit bank

Úplný individuální audit problémových španělských bank uskuteční čtyři přední světové účetní společnosti KMPG, PwC, Deloitte a Ernst & Young. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zdroj obeznámený se situací.

Demonstranti před bankou Bankia v Barceloně
3.6.2012 14:13   |  

Vypracování posudků by mělo trvat několik měsíců a doplní současné zátěžové testy španělského bankovního sektoru, na kterých pracují konzultační firmy Oliver Wyman a Roland Berger a jejichž první výsledky by měly být zveřejněny někdy v polovině června.

Španělský premiér Mariano Rajoy v sobotu uvedl, že jeho vláda bude mít jasný obrázek o tom, kolik peněz bude potřebovat na rekapitalizaci problémových bank, do konce června. Do té doby vláda také vyjasní způsob financování pomoci bank.

Ministr hospodářství Luis De Guindos na počátku tohoto týdne uvedl, že Španělsko zřejmě bude muset získat na trhu 19 miliard eur (489,7 miliardy Kč) pro znárodněnou banku Bankia. Investoři však pochybují, že stát bude schopen podpořit celý bankovní systém bez vnější pomoci.

Podle některých představitelů Evropské unie, kteří však nechtějí být jmenováni, by raději země měla usilovat o půjčku z evropského záchranného fondu. Ta by však sebou přinesla přísná hospodářská opatření, což zřejmě není ochotná současná vláda přijmout.


Čtěte také:

Komise chce společné evropské banky

Bankia táhne Madrid pod vodu

Peníze pro banky chce Španělsko získat z emise dluhopisů


Od července by měl začít působit Evropský stabilizační mechanismus (ESM). Ten by měl půjčovat bankám, avšak žádost o půjčku musí podat stát, který peníze získá a pak je může převézt na banky.

Německá kancléřka Angela Merkelová se zatím stavěla proti výzvám dalších evropských státníků, včetně Rajoye nebo francouzského prezidenta Françoise Hollanda, aby se změnila pravidla a byla zavedená přímá rekapitalizace bank z fondu.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš je po protikuřáckém zákonu otrávený, Sobotka podle něj lže

Babiš je po protikuřáckém zákonu otrávený, Sobotka podle něj lže aktualizováno

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš je po dnešním hlasování Sněmovny o protikuřáckém zákonu "otrávený" z dění ve vládní koalici. Novinářům v Bruselu řekl, že premiér… více

Komerční prezentace
Mobilní web