Španělsko vylučuje žádost o pomoc. Krize Kypru se ho nedotkla | E15.cz

Španělsko vylučuje žádost o pomoc. Krize Kypru se ho nedotkla

Španělsko vylučuje žádost o pomoc. Krize Kypru se ho nedotkla
24. března 2013 • 17:30
Obavy, aby se kyperská krize nepřelila do dalších zemí Evropy rozptyluje španělský ministr hospodářství Luis de Guindos. Madrid podle jeho slov rozhodně o zahraniční finanční pomoc žádat nebude.

Krize na Kypru se ve španělských bankách nijak neprojevila, žádný odliv vkladů z nich nenastal. Problémy Kypru jsou podle ěpanělského ministra hospodářství Luise de Guindose zcela specifické a jedinečné.

„Zobecňovat kyperskou situaci na ostatní ekonomiky eurozóny je zcela nemístné,“ řekl ministr. Problémy na Kypru vyvolaly tento týden na finančních trzích obavy z nákazy v dalším ohrožených jihoevropských zemích měnové unie, zejména ve Španělsku a Itálii. Velké znepokojení nastalo kvůli plánu konfiskace části všech bankovních vkladů u kyperských bank, protože by se z toho mohl stát precedens pro ostatní země. Od té doby evropští představitelé ujišťují, že situace na Kypru je „výjimečná“.

De Guindos dnes také rozhodně vyloučil, že by Madrid požádal kvůli ekonomickým problémům o zahraniční finanční pomoc. Během loňského roku si Španělsko nechalo dveře k této možnosti otevřené , situace na trzích se však zásadně zlepšila v létě poté, co šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi slíbil, že udělá pro záchranu eura cokoli.

Autor: ČTK, nos
 

businessinfo.cz

  • V digitálním věku skladují firmy většinu dokumentů stále na papíře. A dělá jim to potíže
  • Pro oznamovatele korupce nejsou potřeba nová pravidla, tvrdí podnikatelé
  • Startup Investiční aukce otevřel faktoring i malým a středním firmám
  • Stát shromažďuje příliš mnoho dat, hrozí zneužití, varují poplatníci před kontrolním hlášením