Špatné úvěry evropských bank už dosáhly bilionu eur, varuje MMF

Objem špatných úvěrů v portfoliích evropských bank se od roku 2009 více než zdvojnásobil a na konci loňského roku činil asi bilion eur (27 bilionů korun). Vyplývá to z dokumentu Mezinárodního měnového fondu (MMF). Vysoká úroveň špatných úvěrů má přitom negativní dopady na nabídku nových půjček.

 Ilustrační foto
24.9.2015 17:01   |  

„Vzhledem k akutní potřebě podpořit stále ještě nejisté oživení v Evropě, má rychlé řešení špatných úvěrů, které by podpořilo nové půjčky, prvořadou makroekonomickou důležitost,“ uvedl MMF.

Objem špatných úvěrů je mimořádně vysoký zejména v jižní části eurozóny a ve východní a jihovýchodní Evropě. V celé eurozóně dosahoval objem špatných úvěrů na konci loňského roku 932 miliard eur, což odpovídá 9,2 procenta hrubého domácího produktu zemí používajících euro, uvádí se podle agentury Reuters v dokumentu.

Dokument MMF doporučuje zlepšení bankovního dohledu, které by finanční ústavy přimělo k odpisu či restrukturalizaci špatných úvěrů. Vyzývá rovněž k reformám, které by měly mimo jiné zlepšit vymahatelnost dluhů.

Nedávno zveřejněný průzkum mezinárodní poradenské společnosti PwC ukázal, že evropské banky by letos mohly odprodat portfolia špatných úvěrů v celkovém objemu až 150 miliard eur. Bylo by to asi o 60 procent více než loni.


Čtěte také:

Evropě hrozí podkapitalizované banky, varují bankéři z Wall Street

Ukrajina dostala další část úvěru od MMF

Portugalsko předčasně splatí další dvě miliardy eur půjčky od MMF

MMF poskytne Polsku záložní úvěr v objemu 22 miliard dolarů

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

Po nepovedené a demontované penzijní reformě, o niž se pokusil předchozí kabinet, bude mít málokterý politik odvahu přijít s komplexní změnou. Proto bude zítra koaliční rada… více

Mobilní web