Špatné úvěry evropských bank už dosáhly bilionu eur, varuje MMF

Objem špatných úvěrů v portfoliích evropských bank se od roku 2009 více než zdvojnásobil a na konci loňského roku činil asi bilion eur (27 bilionů korun). Vyplývá to z dokumentu Mezinárodního měnového fondu (MMF). Vysoká úroveň špatných úvěrů má přitom negativní dopady na nabídku nových půjček.

 Ilustrační foto
24.9.2015 17:01   |  

„Vzhledem k akutní potřebě podpořit stále ještě nejisté oživení v Evropě, má rychlé řešení špatných úvěrů, které by podpořilo nové půjčky, prvořadou makroekonomickou důležitost,“ uvedl MMF.

Objem špatných úvěrů je mimořádně vysoký zejména v jižní části eurozóny a ve východní a jihovýchodní Evropě. V celé eurozóně dosahoval objem špatných úvěrů na konci loňského roku 932 miliard eur, což odpovídá 9,2 procenta hrubého domácího produktu zemí používajících euro, uvádí se podle agentury Reuters v dokumentu.

Dokument MMF doporučuje zlepšení bankovního dohledu, které by finanční ústavy přimělo k odpisu či restrukturalizaci špatných úvěrů. Vyzývá rovněž k reformám, které by měly mimo jiné zlepšit vymahatelnost dluhů.

Nedávno zveřejněný průzkum mezinárodní poradenské společnosti PwC ukázal, že evropské banky by letos mohly odprodat portfolia špatných úvěrů v celkovém objemu až 150 miliard eur. Bylo by to asi o 60 procent více než loni.


Čtěte také:

Evropě hrozí podkapitalizované banky, varují bankéři z Wall Street

Ukrajina dostala další část úvěru od MMF

Portugalsko předčasně splatí další dvě miliardy eur půjčky od MMF

MMF poskytne Polsku záložní úvěr v objemu 22 miliard dolarů

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

OKD zatím nemá žádné nabídky na přímé úvěrové financování

OKD zatím nemá žádné nabídky na přímé úvěrové financování

Vedení těžební společnosti OKD, kterou poslal soud do úpadku, zatím neobdrželo žádné nabídky na přímé úvěrové financování. ČTK to po dnešním jednání vedení firmy s insolvenčním… více

Komerční prezentace
Mobilní web