Spojené státy kritizují krok S&P

20.4.2011 8:13   |  

Finančníci z Wall Street varovali Washington několik měsíců, tam je ale nikdo neposlouchal. Po změně výhledu úvěrového ratingu Spojených států agenturou Standard & Poor’s vydalo americké ministerstvo financí prohlášení, ve kterém tento krok kritizuje. „Jsme přesvědčeni, že rozhodnutí S&P snížit výhled amerického úvěrového ratingu podceňuje schopnosti amerických lídrů čelit fiskálním výzvám,“ uvedl Mary Miller z ministerstva financí.

„Nemyslím si, že politický úsudek S&P je správný,“ přisazuje si Austan Goolsbee, ekonomický poradce Bílého domu.

Nakonec se zdá, že vláda reagovala přecitlivěle. Výnosy amerických vládních dluhopisů šly nahoru jen bezprostředně po pondělním zveřejnění hodnocení S&P, následně se vrátily dokonce lehce pod úroveň, kde byly před změnou ratingového výhledu. Paradoxně to způsobil úprk do takzvaných bezpečných přístavů, mezi něž se historicky řadí i americké vládní dluhopisy.

Z dlouhodobého hlediska to není pro americké politiky příznivá zpráva, v krátkodobém horizontu by to nemělo znamenat větší potíže. Dvoustranná jednání o snížení rozpočtového schodku mezi Bílým domem a republikány jsou plánována na červenec.

Do hry se vložila i další americká ratingová agentura – Moody’s –, která přišla s odlišným závěrem. Podle ní je výhled AAA ratingu stabilní, a to díky revidovanému rozpočtu na letošní rok.

„Ke stabilizaci dluhu na úrovni sto procent HDP, kam se letos USA dostanou, potřebují srazit deficit zhruba na polovinu. Jenže dluh v této výši není příliš velká záruka stability,“ říká David Marek z Patria Finance.

„Investoři obvykle nezvyšují rizikové prémie, pokud zadlužení nepřesahuje hranici 60 procent HDP. Aby se Barack Obama dostal na tuto metu, musel by rozpočet zhubnout podstatně více. Schodek by musel klesnout z letošních 8,1 procenta HDP na 2,7 procenta HDP,“ dodává Marek.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web