Spor o Sazku míří k Ústavnímu soudu | E15.cz

Spor o Sazku míří k Ústavnímu soudu

Spor o Sazku míří k Ústavnímu soudu
Sazka
• 

ČTK

Společnost Gladiolus, za níž stojí firmy Penta a E-Invest, dnes podala stížnost k Ústavnímu soudu na porušení práv věřitele v insolvenčním řízení s loterijní společností Sazka. Vrchní soud minulý týden odmítl odvolání Gladiolu proti rozhodnutí Městského soudu v Praze o uvalení konkurzu na Sazku.

Detaily stížnosti společnost neuvedla, nicméně lze očekávat námitky, které zazněly již v průběhu insolvenčního řízení. Tehdy si společnost stěžovala na údajné vážné procesní chyby, selektivní přístup při uznávání pohledávek či podjatost insolvenčního správce. Stížnost nemá odkladný účinek a její projednávání se může táhnout i několik let.

Odvolání Gladiolu se opíralo o údajná porušení insolvenčního zákona. Za nejzásadnější firma označila to, že na přezkumném jednání prý došlo k cílenému a nevyváženému výběru pohledávek, což mělo zásadně ovlivnit hlasovací kvorum na schůzi věřitelů.

Gladiolus vyjádřil přesvědčení, že insolvenční správce Josef Cupka řídil přezkum pohledávek a insolvenční proces ve prospěch skupin PPF a KKCG. Vrchní soud odvolání odůvodnil tím, že Gladiolus ani E-Invest nepodaly návrh na reorganizaci.

Konkurz byl vyhlášen koncem května, Sazku nyní řídí tým insolvenčního správce. Firma se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské haly O2 arena.

Věřitelský výbor poté schválil úvěrovou smlouvu o objemu celkově až 500 milionů korun, které mají sloužit k zachování běžného chodu firmy. Půjčku se splatností dva roky poskytla společnost Moranda, kterou kontroluje skupina PPF miliardáře Petra Kellnera.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!