Spor o Sazku míří k Ústavnímu soudu

29.7.2011 18:11   |  

Společnost Gladiolus, za níž stojí firmy Penta a E-Invest, dnes podala stížnost k Ústavnímu soudu na porušení práv věřitele v insolvenčním řízení s loterijní společností Sazka. Vrchní soud minulý týden odmítl odvolání Gladiolu proti rozhodnutí Městského soudu v Praze o uvalení konkurzu na Sazku.

Detaily stížnosti společnost neuvedla, nicméně lze očekávat námitky, které zazněly již v průběhu insolvenčního řízení. Tehdy si společnost stěžovala na údajné vážné procesní chyby, selektivní přístup při uznávání pohledávek či podjatost insolvenčního správce. Stížnost nemá odkladný účinek a její projednávání se může táhnout i několik let.

Odvolání Gladiolu se opíralo o údajná porušení insolvenčního zákona. Za nejzásadnější firma označila to, že na přezkumném jednání prý došlo k cílenému a nevyváženému výběru pohledávek, což mělo zásadně ovlivnit hlasovací kvorum na schůzi věřitelů.


Čtěte také: Sazce za 178 milionů radila firma spojená s Chvalovským


Gladiolus vyjádřil přesvědčení, že insolvenční správce Josef Cupka řídil přezkum pohledávek a insolvenční proces ve prospěch skupin PPF a KKCG. Vrchní soud odvolání odůvodnil tím, že Gladiolus ani E-Invest nepodaly návrh na reorganizaci.

Konkurz byl vyhlášen koncem května, Sazku nyní řídí tým insolvenčního správce. Firma se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské haly O2 arena.

Věřitelský výbor poté schválil úvěrovou smlouvu o objemu celkově až 500 milionů korun, které mají sloužit k zachování běžného chodu firmy. Půjčku se splatností dva roky poskytla společnost Moranda, kterou kontroluje skupina PPF miliardáře Petra Kellnera.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Siemens zmrazí investice v Británii, počká si na výsledek brexitu

Siemens zmrazí investice v Británii, počká si na výsledek brexitu Fotogalerie

Německý energetický koncern Siemens pozastaví všechny plánované investice do větrné energie ve Velké Británii. Firma chce počkat, až bude jasné, jakou podobu dostanou vztahy… více

Komerční prezentace
Mobilní web