Spořitelna prodala pohledávku za Sazkou skupině KKCG a stáhne žalobu

aktualizováno Jeden z velkých sporů kolem prodeje Sazky ve výběrovém řízení mezi Českou spořitelnou, která je jedním z věřitelů a zároveň členů věřitelského výboru, s KKCG a PPF, které Sazku koupily, končí. Česká spořitelna totiž prodala svou pohledávku za Sazkou včetně příslušenství v celkové výši 216 milionů korun společnosti KKCG SE se sídlem na Kypru.

 ilustrační foto
29.12.2011 16:57   |  

Zároveň spořitelna stáhne žalobu, kterou kvůli podle jejího názoru nesprávnému prodeji podniku Sazky podala, což podle mluvčího KKCG Dana Plovajka znamená ukončení všech sporů a právních žalob, které spořitelna v rámci insolvenčního řízení iniciovala. Cenu transakce strany nezveřejnily.

Loterní byznys Sazky i její další aktiva koupily KKCG a PPF v tendru vyhlášeném insolvenčním správcem Josefem Cupkou za 3,81 miliardy korun, což je více, než činil odborný posudek zpracovaný společností Ernst&Young. Nabídku v celkové výši pět miliard korun oznámila i Penta, která se ale do výběrového řízení nepřihlásila a nemusela tak mimo jiné složit vysokou, půlmiliardovou jistinu. Cupka proto tuto nabídku nevzal v potaz.

Penta proto oznámila, že proti tomuto Cupkovu rozhodnutí a proti prodeji Sazky se bude bránit všemi právními prostředky. Posléze se k Pentě přidala právě i spořitelna, která kvůli prodeji Sazky podala žalobu na Cupku i společnost Sazka sázková kancelář, která podnik Sazky získala a je rovným dílem vlastněná právě skupinami PPF a KKCG. Proti prodeji za nižší nabídku než byla ta nejlepší, byť podaná mimo oficiální výběrové řízení, se staví i nové představenstvo zkrachovalé původní Sazky.


Čtěte také: Sazka se připojí k žalobám na zrušení prodeje svého majetku


Spořitelna zároveň v žalobě podala námitky na insolvenčního soudce Jaromíra Harmacha. Ty ale Vrchní soud v polovině prosince odmítl a Harmacha z projednávání její žaloby nevyloučil, vyplývá z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku.

PPF se na podzim po prodeji podniku Sazky snažila odkupovat pohledávky dalších věřitelů s cílem posílit své postavení a omezit řady případných spojenců spořitelny v boji proti výsledku výběrového řízení na prodej Sazky. V říjnu tak pohledávku Volksbanky ve výši 75 milionů korun odkoupila společnost Tuffieth Funds spojená s PPF. V listopadu pak pohledávku GTECH Corporation ve výši 67,3 milionu získala PPF Healthcare, na níž přešla v polovině prosince i pohledávka Telefóniky O2 ve výši 211,4 milionu. V listopadu pak na PPF banku přešla pohledávka 211,9 milionu korun od Citibanky.

Snahu skupovat pohledávky ze strany PPF a KKCG registruje i Penta. „To je důkazem, že mají obavu z právního obratu v kauze Sazka. Naše žaloby jsou nadále v platnosti, aktuální rozhodnutí ČS nic nemění na tom, že prodej Sazky proběhl v rozporu se zákonem a na základě znaleckého posudku, který podcenil hodnotu firmy o více než miliardu korun. Rovněž platné je i připojení se k žalobám ze strany sportovních svazů,“ uvedl mluvčí Penty Martin Danko.

Autor: duk, čtk

Komentáře

Čtěte také

Komentář: Jaromír Nohavica selhává jako osobnost

Komentář: Jaromír Nohavica selhává jako osobnost

Jaromír Nohavica nikdy nezaváhal jít s davem. I když měl v průběhu let několikrát možnost upozornit na nedostatky společnosti, rozhodl se je ještě prohloubit. více

Mobilní web