Spořitelna zdraží své služby o desítky procent

1.6.2010 15:25   |  

aktualizováno Největší tuzemská banka podle počtu klientů od září zdraží některé své poplatky. Česká spořitelna (ČS) to oznámila na svém webu. U velké části ohlášených změn dojde ke zdražení o desítky procent, naopak jiné poplatky se peněžní ústav rozhodl zrušit nebo zlevnit. Vklad hotovosti na vlastní účet tak nyní bude po nátlacích ze strany spotřebitelů i odborné veřejnosti zdarma.

„Hlavním motivem změn je zjednodušení a zpřehlednění sazebníku,“ odůvodňuje ČS změny v poplatkové politice. „Ceny rozdělíme především podle toho, zda jde o zautomatizovanou službu nebo o službu vyžadující manuální zásahy našich zaměstnanců, což bude mít mimo jiné za následek zvýšení poplatku za platební příkaz podaný přes sběrný box,“ uvedla banka na webu.

Spotřebitelům se od podzimu zvýší ceny za převzetí platebního příkazu právě prostřednictvím sběrného boxu, pošty, nebo na přepážce z osmi korun na patnáct. Od dubna příštího roku však může poplatek vzrůst až na čtyřicet korun v závislosti na tom, zda zákazník použije originální formulář banky. Dále se zvyšuje cena za platbu poštovní poukázkou nebo se nově zavádí poplatek za prodej cizí měny nad deset tisíc korun.

Majitelé sporožirových účtů se musí smířit s dvacetikorunovým měsíčním poplatkem, dosud bylo vedení konta zdarma. K dalšímu zdražení dojde u některých sazeb spojených s přímým bankovnictvím nebo u platebních karet. Například služba Cashback, díky které si mohou zákazníci některých tuzemských bank vybrat hotovost na pokladně supermarketu při platbě kartou, podraží o dvě koruny na šest korun. Změny se dotknou také firemních zákazníků banky, pro ně je určený speciální sazebník.

ČS není jedinou bankou, která se rozhodla poplatky změnit – sazebník aktualizuje také Raiffeisenbank. Ta rovněž zruší poplatek za vklad na účet, na druhou stranu ale zdraží vedení eKonta těm, co nedosáhnou na věrnostní podmínky. Jak upozornil server Lupa.cz před dvěma týdny, její klienti se bouřili proti tomu, že banka odmítla zveřejnit zkrácenou verzi nového ceníku s vyznačením největších změn, jako to nyní udělala Česká spořitelna. Pracovnice Raiffeisenbank dokonce mírnila rozhořčení klientů v internetové diskuzi pod pseudonymem. V současné době již přehled změn na webu Raiffeisenbank visí.

Komentáře

Čtěte také

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes irácký ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Neupřesnil však, zda je jeho země… více

Mobilní web