Spořitelně nejdou reality

16.5.2011 6:44   |  

Česká spořitelna je jedním z největších tuzemských investorů do realit, ale provoz vlastní realitní kanceláře jí přináší stále velké ztráty. Loni Realitní společnost České spořitelny prodělala 28 milionů korun. Jde o další ztrátový rok, třetí v řadě. Celkem spořitelna vyhradila 120 milionů korun na krytí předchozích prodělků. Podle vedení banky ztrátu způsobila trvající recese na trhu, počet zprostředkovaných realitních transakcí poklesl meziročně o deset procent.

Kromě toho spořitelna skrze své fondy vlastní nemovitosti v hodnotě zhruba patnácti miliard korun. Loni změnila způsob jejich oceňování. Zatímco předtím oceňovala reality reálnou hodnotou, která zohledňovala tržní situaci, nyní je oceňuje podle pořizovací ceny. Tato změna zpětně mírně vylepšila účetnictví banky, i přesto ale loni klesla hodnota nemovitostí v jejím portfoliu o osm procent. „Vzhledem k současné volatilitě na realitním trhu a faktu, že změněná účetní politika je v souladu s politikou používanou Erste Group Bank, je vedení skupiny přesvědčeno, že tato změna povede ke spolehlivější a vhodnější prezentaci dopadů transakcí s investicemi do nemovitostí včetně jejich vlivu na finanční situaci a finanční výsledek,“ uvedlo k přecenění realit vedení České spořitelny.


Čtěte také: Bankám váznou obchody


Pokles hodnoty realitního portfolia zdůvodňuje finanční ústav tím, že fondy, do nichž investoval, prodaly některé projekty, jako například Stodůlky Real Estate, pozemky a také podíl v dokončeném kancelářském developmentu.

Naopak jeden projekt do svého portfolia realitní fondy zařadily. „Rok 2010 ještě nebyl tím zlomovým obdobím, které by přineslo výrazné impulzy k posunu cen nemovitostí směrem vzhůru,“ podotkla Vendula Voláková z tiskového oddělení České spořitelny. Spořitelna podle ní nechystá výprodeje nemovitostí z portfolia. „Strategie realitních fondů, do kterých jsme investovali, počítá s pokračováním prodejů, nikoli však ve smyslu výprodeje, jelikož situace na nemovitostním trhu se pozvolna stabilizuje,“ dodala.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web