Spory kolem hypoték stáhly Bank of America do ztráty

aktualizováno Bank of America se v letošním třetím čtvrtletí propadla do ztráty 70 milionů dolarů (1,5 miliardy korun) po zisku 2,2 miliardy dolarů před rokem. Výsledky podniku zasáhly především náklady související s urovnáním sporu ohledně prodeje hypotečních cenných papírů před příchodem finanční krize.

Bank of America
15.10.2014 16:43   |  

Bank of America je druhou největší bankovní společností ve Spojených státech. V srpnu se dohodla s americkou vládou, že zaplatí rekordních 16,65 miliardy dolarů za urovnání obvinění, podle kterého poskytovala investorům o nabízených hypotečních cenných papírech zavádějící informace. Banka tehdy uvedla, že dohoda jí ve třetím čtvrtletí zřejmě sníží zisk před zdaněním o 5,3 miliardy dolarů.

U většiny běžných činností se však zisk ve třetím čtvrtletí zvýšil. „Zaznamenali jsme solidní aktivitu zákazníků a zlepšenou ziskovost ve většině aktivit ve srovnání s loňským čtvrtletím,“ uvedl generální ředitel Brian Moynihan.

Urovnání sporu s Bank of America je zatím nejvyšší v případě prodeje hypotečních cenných papírů v době před krizí, na jakém se americké ministerstvo spravedlnosti dohodlo.

Miliardy platily i další banky

Podobnou dohodu má úřad už s bankami Citigroup a JPMorgan Chase & Co. Banka Citigroup před několika měsíci přistoupila na to, že zaplatí pokutu sedm miliard USD. JPMorgan loni v listopadu zaplatila 13 miliard dolarů.

Americké banky prodávaly před krizí, tedy ještě v době realitního boomu, hypoteční cenné papíry, aniž zákazníky dostatečně informovaly o jejich rizicích. Následná hypoteční krize vedla k propadu cen těchto široce prodávaných cenných papírů, což přispělo k rozpoutání globální finanční krize.


Čtěte také:

Bank of America kvůli hypotékám zaplatí rekordní pokutu 17 miliard dolarů

Citigroup zaplatí USA pokutu sedm miliard dolarů. Kvůli hypotékám

Zisky bank v USA srazily pokuty a účty od právníků

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web