Spotřebitelé si půjčují na stále delší dobu, i když zaplatí podstatně více peněz

Lidé financují své útraty stále dlouhodobějšími půjčkami, přestože na úrocích zaplatí dohromady podstatně více peněz. Motivem bývají nižší měsíční splátky, díky nimž se půjčky snáze schovají v měsíčním rozpočtu. Vyplývá to ze statistik českých bank, celé řadě z nich totiž roste doba, do které dlužníci splácení svých půjček rozkládají.

 ilustrační foto
25.2.2016 7:39   |  

„Průměrná doba splatnosti se u nových půjček loni zvedla téměř o devět měsíců,“ uvádí Milada Veselá z GE Money Bank.„Délka splatnosti spotřebitelských úvěrů se loni v porovnání s předchozími lety mírně prodloužila,“ říká i Pavla Hávová z ČSOB. Takřka o rok se od počátku dekády zvedla i délka půjčky u České spořitelny.

„Mnoho lidí sleduje zejména výši úrokové sazby a měsíční splátku, ale už nepočítají, na kolik je tato zdánlivá finanční úleva vyjde v celkovém součtu a neorientují se podle RPSN. Délka splácení se přitom může ve výsledku odrazit velmi výrazně,“ soudí úvěrová analytička Partners Lucie Drásalová. Desetiletý horizont půjčky podle ní obvykle znamená více než dvojnásobek zaplacených úroků než v případě smlouvy uzavřené na pět let.

Na sklonku loňského roku lidé uzavírali spotřebitelské půjčky s roční sazbou 12,4 procenta. Stejně jako v roce 2007.

Banky jsou spokojeny. Díky nižší měsíční splátce se jim půjčky lépe prodávají. I když jsou náklady na spotřebitelské půjčky vyjádřené takzvanou sazbou RPSN – navzdory takřka nulové základní úrokové sazbě České národní banky – stejně vysoké jako na jaře předkrizového roku 2007 (tehdy byla základní sazba ČNB 2,75). Včetně poplatků tak na sklonku loňského roku lidé uzavírali spotřebitelské půjčky se sazbou 12,4 procenta ročně.


Čtěte také: Polovina Čechů má nějakou osobní půjčku


Banky proto vycházejí klientům ochotně vstříc a nabízejí spotřebitelům stále delší splátkové horizonty. „Loni jsme zvýšili maximální splatnost u nových spotřebitelských půjček z šesti na osm let,“ říká například Tomáš Zavoral z Raiffeisenbank. Posun maximální délky spotřebitelského úvěru ze současných sedmi let nevylučuje ani Česká spořitelna.

Loni si Češi otevřeli nové spotřebitelské půjčky za bezmála 80 miliard korun, což je nejvíce v domácí finanční historii. Kolem 40 procent z nich připadlo nicméně na refinancování starších závazků.


Čtěte také:

Sberbank slibuje nejvýhodnější půjčku

Banky by kvůli záporným úrokovým sazbám mohly ztratit zhruba miliardu

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Tramvaje v pražské MHD změnily trasy, vznikly tři nové linky

Tramvaje v pražské MHD změnily trasy, vznikly tři nové linky

V rámci pražské MHD dnes začaly platit změny v provozu tramvají. V Praze změní trasu devět tramvajových linek, přibudou tři nové a 12 linek zůstane beze změny. Náklady na provoz… více

Mobilní web