Stát chce méně pojišťováků

3.2.2011 7:09   |  

Ministerstvo financí a centrální banka tlačí do zákona, aby noví pojišťovací agenti platili napříště za povinnou registraci deset tisíc korun. Proti současnému stavu je to zvýšení na pětinásobek. Povinnost registrace u ČNB se vztahuje jen na poradce pracující na živnostenský list, zaměstnanců pojišťoven se tato povinnost netýká. Cíl návrhu je podle hlasů z trhu jasný: omezit počet lidí, kteří se v branži pohybují.

ČNB nyní registruje 120 tisíc pojišťovacích zprostředkovatelů. „Současný právní rámec neumožňuje efektivní dohled nad pojišťovacími zprostředkovateli. Je možná vícenásobná registrace, úprava povinností při informování klienta je proti kapitálovému trhu nevyhovující a ČNB postrádá dostatečné možnosti postihu pojišťovacích zprostředkovatelů,“ vysvětluje Petra Hájková z odboru komunikace centrální banky. Návrh je podle ní součástí střednědobé koncepce sjednocení pravidel distribuce na finančním trhu, na kterém stát pracuje.

Situace je nyní taková, že pojišťováci – podle své odborné úrovně – platí za registraci buď dva tisíce, nebo deset tisíc korun. Vyšší částku musí za novou registraci již nyní uhradit samostatní pojišťovací agenti a pojišťovací makléři, dva tisíce korun za novou registraci pak platí takzvaní vázaní a podřízení pojišťovací zprostředkovatelé a výhradní pojišťovací agenti. „Návrh ČNB počítá se sjednocením správního poplatku za registraci všech skupin pojišťovacích zprostředkovatelů na deset tisíc korun,“ dodala Hájková.

Podle velkých makléřských sítí, které zaměstnávají stovky až tisíce poradců, je ale návrh problematický – právě jejich zástupci totiž pracují většinou na základě levnější licence. Navíc prý zvýhodní velké pojišťovny, které mají zástupce jako zaměstnance a nemusí za ně platit nic. „Zvýšení registračního poplatku – registrace nahrazuje živnostenské oprávnění – jednoznačně ztěžuje podmínky pro vstup do oboru zejména mladým lidem, studentům či absolventům vysokých škol,“ říká člen představenstva Broker Consulting Pavel Matoušek. „Kdo chce podnikat například jako ekonomický poradce, účetní či účetní poradce, tomu stačí tisíc korun na získání živnostenského oprávnění,“ dodává. Podle něho navíc poradci obvykle mívají dvě licence, vázaného pojišťovacího agenta a investičního zprostředkovatele, takže zaplatí 20 tisíc korun.

Opačný postoj zastává šéf makléřské firmy Insia Ivan Špirakus. Podle něj není deset tisíc korun závratná položka pro toho, kdo se touto profesí chce dlouhodobě a profesionálně živit. „Je to stále o dost nižší cena než poplatek za rekvalifikační kurz v řadě řemesel, “ říká. I on ale soudí, že cílem opatření je omezit počet lidí v oboru.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Americká vláda začala hájit daňové kličky Applu v EU

Americká vláda začala hájit daňové kličky Applu v EU

Ministerstvo financí Spojených států ve svém včerejším prohlášení vyslalo varování Evropské komisi. Američanům vadí současná kauza, ve které orgány Evropské unie vyšetřují možné… více

Mobilní web