Stát přihrál miliardu korun soukromým pojišťovnám

Veřejnému zdravotnictví loni chybělo pět miliard, pojišťovny jsou čtvrtým rokem ve ztrátě a nemají z čeho brát. Skuhrání nad prohlubující se krizí má ovšem jednu trhlinu. Zatímco některé zdravotní pojišťovny shánějí desítky milionů prodejem nemovitostí, které si pořídily v dobách největší slávy, pouhá novela zákona by jim mohla přihrát sumy až o dva řády vyšší.

 ilustrační foto
22.10.2012 6:44   |  

To by ale nesměla existovat lobby komerčních pojišťoven a tisíců podomních prodejců, která stamiliony potenciálních příjmů veřejných rozpočtů systematicky zadržuje.

Není se ani čemu divit. Málokdy se stane, že by stát přihrál soukromníkům tak lukrativní a hlavně dlouhodobý obchod. Od loňského ledna si přes sto tisíc cizinců z nečlenských zemí EU, kteří nejsou v zaměstnaneckém poměru ani u nás nemají trvalý pobyt, musí platit tzv. komplexní zdravotní pojištění. To u nás nabízí pět komerčních pojišťoven. Vévodí jim Pojišťovna VZP (PVZP), dcera Všeobecné zdravotní pojišťovny, která sice používá téměř totožné logo, ale může se na rozdíl od zákony svázané matky chovat čistě tržně. Pětici doplňuje Slavia, Maxima, Uniqua a Ergo (dříve Victoria Volksbanken).


Čtěte také:

Vláda bude řešit miliardový mínus zdravotních pojišťoven

Heger: Vedení VZP je vnitřně rozloženo


Celková hodnota zdravotního pojištění cizinců podle údajů České asociace pojišťoven loni dosáhla 1,2 miliardy. Kolik z toho zůstalo pojišťovnám? To lze jen odhadovat. Pojišťovny ze zákona takový údaj poskytovat nemusejí.

Celý článek najdete v dnešním vydání týdeníku Euro

Autor: Blahoslav Hruška, Euro

Komentáře

Čtěte také

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Po dlouhých osmi měsících od uvěznění začal v súdánském Chartúmu soudní proces s českým protestantským aktivistou Petrem Jaškem. Súdánští žalobci ho viní mimo jiné ze špionáže a… více

Mobilní web