Stát si došlápl na koncerny, které krátí daně

17.8.2010 6:15   |  

Stát letos zahájil tažení proti daňovým únikům v rámci koncernů, které majetkově či personálně propojeným firmám v zahraničí prodávají zboží za snížené ceny, čímž si v Česku krátí základ daně z příjmů. A intenzivnější kontroly, které mají trvat další tři roky, přinášejí výsledky. Podle informací deníku E15 se částky doměřované koncernům pohybují i v desítkách milionů korun.

Systém úniků funguje tak, že skupiny propojených firem si mezi sebou přes hranice prodávají produkty či služby za jinou cenu, než je tržní, a správci daně pak tvrdí, že jde o domluvený systém výhod v rámci koncernu. Podle zákona si však musejí dohodnout cenu na základě takzvaného tržního odstupu.

„Základním principem je, že pro účely stanovení základu daně musejí být ceny mezi sdruženými podniky určeny tak, jako by byly sjednány ve vztazích mezi nezávislými podniky. Základním úkolem daňové správy v této oblasti je pak podchytit případy, kdy tomu tak není,“ uvedl odborník na převodní ceny z ministerstva financí Radim Bláha.

Speciální týmy daňových správců proto od jara začaly obcházet vytipované podniky a převodní ceny kontrolovat. „To však provádíme v rámci běžné kontrolní činnosti. Kontroly převodních cen jsou zahrnuty také do plánu kontrolní činnosti oddělení specializované kontroly,“ sdělila E15 mluvčí Finančního ředitelství v Praze Jana Kaslová. Podle potvrzených informací E15 se však „běžná kontrolní činnost“ zaměřuje především na farmaceutické firmy a pravděpodobně i automobilové koncerny. Což ovšem Kaslová odmítla potvrdit.

„Je-li zjištěna vyšší míra daňových úniků v této oblasti, daňová správa do ní napřímí své zdroje,“ říká Bláha. Podle Bláhy je dnes vůbec největším problémem dokázat, že koncerny daně tímto způsobem krátí. Jeho slova potvrzuje i odborník na transferové ceny Tomáš Brabenec z Appraisal services. „Státní správa nedisponuje velkým počtem odborníků na transferové ceny, zatímco velké koncerny mají možnost si najmout nejlepší daňové poradce,“ míní Brabenec.

V první linii kontrolorů jsou navíc jen lidé z finančních úřadů, jejichž erudice často na složité případy nestačí, protože problematika převodních cen je podle „daňařů“ jednou z nejsložitějších. Proto se snaží finanční ředitelství zintenzivnit a zkoordinovat kontroly pod hlavičkou úderných týmů z oddělení specializované kontroly.

Problém je i v tom, že neexistuje žádná norma, která by definovala „tržní cenu“. „Pomohlo by, kdyby ministerstvo financí nastavilo jasná pravidla, ať už zavedením povinnosti vést při těchto transakcích dokumentaci, nebo uvalením exit tax,“ říká Brabencův kolega Michal Jelínek, který se převodními cenami dlouhodobě zabývá. Zavedení exit tax, což v praxi znamená zdanit všechno, co půjde přes hranice ven, však ministerstvo financí zatím odmítá. A velmi opatrné je i v zavádění povinné dokumentace.

„Zavedení je posuzováno v kontextu přijatelné míry administrativní zátěže podnikatelských subjektů. Daňová správa přistupuje spíše k nástrojům právně nezávazným,“ tvrdí Bláha.

Autor: Petr Svoboda

Komentáře

Čtěte také

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Nejstarším žijícím člověkem je patrně Indonésan, který tvrdí, že je mu 145 let. Podle údajů na jeho občanském průkazu se narodil 31. prosince 1870 a místní úřady toto datum… více

Mobilní web